Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Kardinál Koch komentuje papežovu iniciativu přibližující nové mučedníky

Autor: Nicola Gori Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace6. 7. 2023, 12.34
TiskTisk

Nejen katolíci, ale křesťané všech vyznání budou plnoprávnými členy seznamu nových mučedníků a svědků víry, kam je zařadí komise, již papež František zřídil při Dikasteriu pro svatořečení s ohledem na jubileum roku 2025. Kardinál Kurt Koch, prefekt Dikasteria pro jednotu křesťanů, o tom hovoří pro list L´Osservatore Romano a zdůrazňuje ekumenický nádech této papežské iniciativy.

image:Image 37/source/orig/36484_25213_0_844.jpeg

V zakládajícím listu Komise nových mučedníků, svědků víry římský biskup uvádí, že šetření se nebude týkat pouze katolické církve, ale rozšíří se na všechna křesťanská vyznání. Znamená to potvrzení ekumenismu krve?

Jistě. Papež je přesvědčen, že dnes máme více mučedníků než v prvních staletích a že křesťané nejsou pronásledováni proto, že jsou katolíci, pravoslavní nebo protestanti, ale proto, že jsou prostě křesťané. V tomto smyslu si myslím, že je to velké potvrzení ekumenismu mučedníků.

Jak důležitý je v tomto martyrologiu rozměr jednoty, a nikoli rozdělení?

Mučedníci, kteří obětovali svou krev za víru v Krista, jsou velkým znamením jednoty, nikoli rozdělení. Věřím, že mučedníci v nebi již našli jednotu ve víře a mohou nám pomoci najít jednotu i na zemi. V tomto smyslu je ekumenismus krve velmi důležitým tématem pro jednotu křesťanů v dnešní době.

Kromě mnoha příkladů katolických biskupů, kněží, zasvěcených mužů a žen a laiků zabitých z nenávisti k víře, znáte také nějaké svědky víry z jiných křesťanských vyznání?

Mám na mysli především jedenadvacet mučedníků koptské pravoslavné církve, zabitých v Libyi 15. února 2015, které František zařadil do římského martyrologia letos v květnu během návštěvy Jeho Svatosti papeže Tawadrose II. ve Vatikánu. Je to krásné znamení jednoty a přátelství mezi římskou církví a koptskou pravoslavnou církví. Navíc všichni tito mučedníci jsou laici, nejsou to ani kněží, ani řeholníci.

Spojuje situace v Sýrii a mnoho zabitých křesťanů tamní církve více, než je rozděluje?

Je velkou nadějí, že křesťané zabití v různých zemích mohou pomoci k obnovení jednoty. Nemůžeme zastírat, že v dnešní době je tomu i naopak. Existují křesťané, kteří zabíjejí křesťany. To je tragická a smutná situace. Doufám, že tento papežův list pomůže lidem pochopit opak: dobré znamení, že tito mučedníci spojují a nerozdělují.

Focusy

Papež František Ekumenismus Světci dneška

Mohlo by vás zajímat

image:Image Pomazání olejem radosti
Pomazání olejem radosti papež František
Cena: 116 Kč
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
Cena: 314 Kč
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
Cena: 404 Kč
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
Cena: 221 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou