Kardinál Semeraro zahájil jubilejní rok sv. Tomáše Akvinského

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 7. 2023, 15.53

"Jsem pro Tebe a pro Tebe jsem žil. Hlavním úkolem mého života bylo vyjadřovat Boha, v každém mém slově, v každém mém hnutí," věty vyslovené sv. Tomášem Akvinským na sklonku života zopakoval kardinál Marcello Semeraro, který v roli zvláštního papežského vyslance zahájil v italském městečku Fossanova jubilejní rok svatého Tomáše Akvinského, který byl kanonizován 18. července 1274.

image:Image 38/source/orig/37503_9-frases-reflexiones-y-obra-santo-tomas-de-aquino.jpg

Oslavy se ve skutečnosti připravovaly již delší dobu, počínaje dopisem, který papež František zaslal biskupům z měst, které jsou spojené s životem sv. Tomáše Akvinského.

Přestože oficiální zahájení proběhlo ve městě Fossanova, první jubilejní slavnosti předcházela v 14. července mše v rodišti světce, městečku Roccaseca, ve středověkém kostele, který byl zasvěcen svatému Tomášovi právě sto let po jeho smrti. Jubilejním kostelem je konkatedrála v Aquinu, kde lze získat plnomocné odpustky až do 18. července 2024. Do této konkatedrály byla v roce 1963 přivezena relikvie sv. Tomáše ze světcova těla uchovávaného v Toulouse.

Kardinál Semeraro se ve své homilii tázal, jak "Mistr" Tomáš Akvinský uplatňoval své poznání a za jeho charakteristický rys označil jeho neustálou kontemplaci předmětů svého zkoumání s vroucí vírou. Žil s pokornou moudrostí, která se neobejde bez naslouchání vnitřnímu Mistru, Duchu Svatému, který připravuje srdce k přijetí učení pravdy.

"Studium a kontemplace, totiž nikoli dvě oddělené činnosti, nýbrž jediný úkon, v němž se sbíhá inteligence a láska, je ono Itinerarium in Deum (putování do Boha)“, pro které je "svatý Tomáš emblematickým příkladem," uvedl dále kardinál Semeraro.

Sv. Tomáš šel tak daleko, že na konci života neváhal prohlásit, že vše co napsal, se mu nyní jeví jako pouhá sláma. Pro prefekta Dikasteria pro svatořečení není tento výrok známkou fyzického ani psychického vyčerpání, ale spíše, jak vysvětlil tomista Antonin-Dalmace Sertillanges, dokládá, že "když člověk snadno dosáhl obtížného, pak se hledí k nedosažitelnému, neboť pro nás lidi je v mlčení nejvyšší kondenzace poznání”.

Ve skutečnosti je toto jubileum sv. Tomáše pouze prvním ze tří, protože příští rok se bude slavit 750. výročí jeho smrti a v následujícím roce uplyne 800 let od jeho narození.

Zdroj: Acistampa

Život z víry Maria a svatí

image:Image Do akce jde Titus!
Do akce jde Titus! Jozef Luscoň
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Nic než důvěra