Kněžská a jáhenská svěcení v Čechách a na Moravě v roce 2023

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace10. 5. 2023, 16.01

V roce 2023 proběhne v Čechách a na Moravě 9 kněžských a 10 jáhenských svěcení.

image:Image 30/source/orig/29709_ezgif-com-gif-maker.jpg

Pražská arcidiecéze

V pondělí 1. května v kostele sv. Terezie z Lisieux v Praze-Kobylisích vysvětil emeritní biskup Karel Herbst Filipa Mareše na kněze.

V sobotu 17. června v 10:00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha udělí kněžské svěcení pražský arcibiskup Jan Graubner jáhnům Michalu Hladíkovi, Matěji Jirsovi, Dominiku Fričovi a Jakubu Žákavci.

V sobotu 23. září přijme kněžské svěcení v bazilice sv. Markéty v Praze na Břevnově bratr Bruno Maria Michal Giacintov OSB z rukou Mons. Václava Malého.

Primice novokněží

Filip Mareš: sobota 6. května v 11:00 v Sebranicích u Litomyšle.

Matěj Jirsa: v neděli 18. června od 18:30 v barrandovském chrámě Krista Spasitele.

Dominik Frič: v neděli 18. června od 15:30 v kostele sv. Jakuba Staršího v pražských Stodůlkách.

Jakub Žákavec: v neděli 18. června v 18:00 v pražském kostele Panny Marie Sněžné.

Michal Hladík: v sobotu 24. června od 15:00 v kostele sv. Gotharda v Praze-Bubenči.

Českobudějovická diecéze

V sobotu 15. července od 10:00 v katedrále sv. Mikuláše přijme jáhenské svěcení Vojtěch Razima z rukou českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila.

Královéhradecká diecéze

1. července ve 14:00 v kostele sv. Jakuba v Kutné Hoře bude vysvěcen Michal Šramko na jáhna.

8. července v 9:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Orlicí bude vysvěcen Jan Pecháček na jáhna.

Jejich světitelem bude pomocný biskup Mons. Josef Kajnek.

Litomeřická diecéze

V sobotu 17. června v kostele Povýšení svatého Kříže v Kadani přijme kněžské svěcení jáhen Jan Hrubý z Kadaně z rukou litoměřického biskupa Jana Baxanta.

Olomoucká arcidiecéze

V sobotu 17. června v 9:30 v katedrále sv. Václava v Olomouci přijme jáhenské svěcení Josef Kvapilík a bratr Marián Petr Šárovec z rukou  biskupa Josefa Nuzíka.

V sobotu 24. června 2023 v 10 :00 proběhne v kostele v Olomouci-Hejčíně jáhenské svěcení bratra Dominika Smeji, člena karmelitánského řádu.

Brněnská diecéze

V sobotu 17. června v 9:00 v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně udělí brněnský biskup Pavel Konzbul kněžské a jáhenské svěcení.

Kněžské svěcení přijme jáhen Tomáš Zámečník z farnosti Brno – Bystrc. Primice bude slavena v sobotu 24. června 2023 v 15:00 v areálu brněnského výstaviště.

Jáhenské svěcení přijmou bohoslovci Lukáš Janoušek z farnosti Moravské Budějovice a Milan Pazdera z farnosti Křižanov.

V neděli 9. července 2023 v 10:00 v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v Brně-Husovicích udělí biskup Pavel Konzbul jáhenské svěcení Danielu Martinkovi z farnosti Brno-Husovice.

Ostravsko-opavská diecéze

Jáhenské svěcení

V sobotu 17. června od 9:30 v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě vysvětí biskup Martin David Vojtěcha Buchtu z farnosti Ostrava-Radvanice na jáhna.

Kněžské svěcení

V sobotu 24. června od 9:30 v katedrále Božského Spasitele v Moravské Ostravě biskup Martin David vysvětí Jana Slepičku z farnosti Ostrava-Zábřeh na kněze.

Primice se uskuteční ve čtvrtek 29. června v 17:00 v kostele Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu.

Liturgie a bohoslužby

image:Image Dodatek k pohřebním obřadům