Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Kostel sv. Anny v Jedlce na Děčínsku má dva nové zvony

Zdroj:Biskupství litoměřickéBiskupství litoměřické
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace29. 5. 2023, 8.28
TiskTisk

V sobotu 27. května 2023 byly pro kostel sv. Anny v Jedlce vysvěceny dva nové zvony a umístěny do věže. Zvony odlila firma Perner z Passau v Německu. Větší zvon pojmenovaný sv. Anna (403 kg, tón b1) a druhý menší zvon sv. Jáchym (200 kg, tón es2) byly při slavnostní bohoslužbě vysvěceny biskupem litoměřickým, Mons. Janem Baxantem. Při této příležitosti otec biskup požehnal i dvě opravené sochy – Pietu a sv. Annu.

image:Image 32/source/orig/31239_24145_0_00001-jivzl-pas12696.jpg
Foto: Jaroslav Dostál, Dominik Faustus, Jiří Vopálenský

Původní zvony padly za oběť zbrojení v první i v druhé světové válce, ve věži se zachoval pouze nejstarší z 15. století. V roce 2022 se rozhodla farnost Jedlka společně s Obcí Malá Veleň vyhlásit sbírku na dva nové zvony, díky níž, a dalším dárcům a sponzorům, se podařilo získat peníze v celkové výši 1,3 mil. Kč. Velkou zásluhu na tomto slavnostním dnu má administrátor in materialibus farnosti Jedlka Mgr. Marcel Hrubý, který po náročném hledání v archivech zjistil jména padlých občanů ve 2. světové válce z okolních obcí a zajistil výrobu dvou pamětních desek se jmény, které jsou nyní nově instalovány v kostele, a také byly požehnány. Bohoslužbu v kostele doprovázel na varhany Jiří Chlum z Jiříkova. Svěcení zvonů doprovodil Krásnolipský pěvecký sbor.

Focusy

Život z víry Liturgie a bohoslužby Biskupové

Mohlo by vás zajímat

image:Image Kdo je můj bratr?
Kdo je můj bratr? Daniel Ange
Cena: 168 Kč
image:Image Bůh a armáda
Bůh a armáda Jiří Ignác Laňka, Martin Vaňourek
Cena: 1161 Kč
image:Image Být živí v Bohu
Být živí v Bohu Timothy Radcliffe
Cena: 383 Kč
image:Image Evangelizace s odvahou a citem
Evangelizace s odvahou a citem Michelle Moranová
Cena: 98 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou