Kostel v Lutové má opět věžní hodiny

Zdroj:Biskupství českobudějovickéBiskupství českobudějovické
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Českobudějovická diecéze
Datum publikace13. 12. 2022, 13.51

V sobotu 19. listopadu uspořádaly farnost Chlum u Třeboně, farnost Lutová a osadní výbor v Lutové za pomoci vedení Městyse Chlum u Třeboně malou slavnost u příležitosti zrestaurování a znovuzprovoznění historických věžních hodin kostela Všech svatých v Lutové.

image:Image 21/source/orig/20882_18251_0_instalace-opraveneho-stroje-firmy-l-hainz_w.jpg
Technik firmy L. Hainz instaluje opravený hodinový stroj;
Foto: Magdalena Horvátová

Stroj starý 120 let byl vyroben rodinnou firmou Hainz, která také hodiny zrestaurovala. Administraci a organizaci opravy zajišťovala vikariátní stavební technička Bc. Magdalena Horvátová, DiS.ve spolupráci s NPÚ – Mgr. Dagmar Geršlovou.

Přes 30 let chodil hodiny denně ručně natahovat dnes již 94letý pan Jaroslav Štěch, Lutovák, takže slavnost byla též poděkováním za tuto jeho bohulibou činnost. Dnes v této činnosti pokračuje jeho syn. Hodiny i místní obyvatele, kterým tato technická památka slouží, požehnal P. Martin Bětuňák. Při slavnosti zazněly spirituály v podání Antikvartetu Dušana Vančury (jeden z nich najdete na youtube.com: Antikvartet – Desatero). Bezprostředně po požehnání zahrál Petr Hajna na violoncello Bachovu suitu. Posluchači – jak místní, tak i z širšího okolí – také vyslechli texty o historii kostela, založeného v době vlády Karla IV. a na závěr byli obdarováni koláčky.

Právě takovéto místní malé akce jsou příležitostí k setkávání lidí, k poznávání historie a k prožití radosti.