Kostel v Přešticích prošel kompletní rekonstrukcí. O víkendu proběhlo slavnostní otevření.

Zdroj:Diecéze plzeňskáDiecéze plzeňská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Plzeňská diecéze
Datum publikace11. 12. 2023, 10.52

Na začátku rekonstrukce v roce 2021 předal biskup Tomáš Holub symbolický klíč od kostela Nanebevzetí Panny Marie jednateli stavební firmy BOLID M Václavu Maršíkovi. Klíč byl pozlacený vrácen plzeňskému biskupovi při bohoslužbě k slavnostnímu otevření přeštického chrámu po rekonstrukci v sobotu 9. prosince.

image:Image 48/source/orig/47055_30371_0_25slavnostni-otevreni-kostela-sp_cropped.jpeg

Rekonstrukcí prošel obvodový plášť a povrchy. V interiéru byla obnovena výmalba a rekonstruovaný mobiliář, tedy obrazy a sochy. U hlavní silnice prošlo kompletní obnovou schodiště, které bylo v havarijním stavu. Prohlídkový okruh barokního chrámu se nově rozšiřuje o opravenou kapli sv. Barbory. Proměnou v barokním chrámu prošly třeba mramorové části sedmi oltářů, které jsou ojedinělé svou velikostí, hlavní má výšku 20 metrů. Restaurátoři vytvořili na západní straně novou balustrádu z pískovce, jež nahradila původní betonovou. Ornamenty se vyřezaly přímo v lomu, dohromady váží 36 tun.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vybudován v letech 1750 až 1775 podle plánů nejvýznamnějšího barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Na hlavním oltáři kostela se nachází obraz Panny Marie Bolestné, který byl roku 1711 církví uznán za zázračný. Právě statisícová poutní procesí k tomuto obrazu byla důvodem výstavby nového většího poutního kostela. V roce 2008 byl chrám prohlášen za národní kulturní památku.

Život z víry Biskupové

image:Image V životě se musí za vše platit
V životě se musí za vše platit Emil Soukup
image:Image Elias Vella a jeho stopy nejen v  České republice
Elias Vella a jeho stopy nejen v České republice Lenka Fojtíková
image:Image Radost, to je kumšt!
Radost, to je kumšt! Chiara Amirante
image:Image Zůstává mi však milost Boží