Mariánský měsíc ve Vatikánské bazilice: modlitba a světelná procesí

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 5. 2022, 17.25

U příležitosti měsíce května, který Boží lid zvláštním způsobem věnuje mariánské úctě, pořádá vatikánský vikariát a farnost svatého Petra každodenní pobožnosti k oslavě Panny Marie, uctívané v bazilice pod titulem „Mater Ecclesiae“. Informuje o tom dnešní tiskové prohlášení Svatého stolce.

image:Image 12/source/orig/11146_7816_0_844.jpeg

Každou středu v měsíci květnu od 16 hodin v atriu baziliky svatého Petra proběhne „putovní“ modlitba, která se dotkne hlavních mariánských vyobrazení ve Vatikánské bazilice. Modlitba bude zakončena v 17 hodin mší svatou.

Každou sobotu večer po celý měsíc květen se od 21 do 22 hodin bude na Svatopetrském náměstí konat světelné procesí s reprodukcí obrazu „Mater Ecclesiae“, doprovázené modlitbou růžence, kterou povede kardinál Angelo Comastri.

Ikona Mater Ecclesiae zdobila již od patnáctého století jeden ze sloupů starověké konstantinovské baziliky a toto označení jí náleželo předtím, než sv. Pavel VI. tento titul Matky Boží rozšířil na celou církev. Sv. Jan Pavel II. v roce 1981, několik měsíců po atentátu, požehnal mozaiku inspirovanou touto ikonou na Svatopetrském náměstí a vyjádřil přání, aby všichni, kdo sem přicházejí, k ní pozvedli svůj zrak a se synovskou důvěrou k ní směřovali své pozdravy a modlitby.

Synodální cesta - kterou před několika měsíci zahájil papež František - označuje Mater Ecclesiae za inspiraci pro církev, která v Duchu obnovuje nadšení a misionářskou horlivost apoštolů, a za pomoc a vzor pro společné následování Krita, jak Maria sama naznačuje v evangeliu: „Udělejte, co vám řekne“.

Život z víry Maria a svatí

image:Image Kvítky svatého Františka
Kvítky svatého Františka