Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant na pouti k Panně Marii Sněžné v Rudě u Rýmařova

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace12. 7. 2022, 9.41

Na poutní slavnost v Rudě u Rýmařova ke cti Panny Marie Sněžné se mohou letos poutníci vypravit v neděli 7. srpna. Program začíná v v kostele v 10.00 hodin koncertem Smíšeného pěveckého sboru Bruntál. Ihned po představení následuje v 11.00 mše svatá celebrovaná litoměřickým biskupem Mons. Janem Baxantem. Po skončení bohoslužby se věřící vydají po barokních zastaveních křížové cesty na Křížový vrch. Na slavnost zvou kněží bruntálského děkanátu s děkanem P. ThLic. Františkem Zehnalem.

image:Image 15/source/orig/14229_10975_0_lis6783-2.jpg
Foto: Vladimír Liška, Člověk a Víra

Barokní kostel i unikátní křížová cesta vytesaná z pískovce v roce 1760 se nachází v místě, kde na kočáru o pět let dříve havaroval uničovský rychtář Jiří Greschenberger a prvním radním. „Splašili se jim koně a v nebezpečí života učinili slib, že postaví Panně Marii kostel, když z toho vyváznou. Dobře to skončilo a oni slib splnili,“ popisuje událost text zarámovaný v předsíni kostela. Děsivou nehodu a pád do rokle znázorňuje i votivní obrázek.

Kostel Panny Marie Sněžné byl postaven v letech 1756 až 1758. Interiér ve světlých barvách s mramorovým oltářem a kopií obrazu z římské baziliky Panny Marie Sněžné. Sochy sv. Jáchyma a sv. Anny. Varhany jsou posledním hrajícím nástrojem mistra Schwarze z Města Libavá a jsou z roku 1762. A unikátní křížová cesta, která začíná jen pár metrů od kostela, je vrcholným dílem barokních mistrů z roku 1760.

Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Kancionál modrý
Kancionál modrý