Memoriál otce Jožky proběhne ve Stěbořicích již podesáté

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace2. 5. 2023, 13.53

V pondělí 8. května proběhne ve Stěbořicích jubilejní desátý ročník Memoriálu otce Jožky neboli vzpomínkové akce duchovně-sportovně-kulturního rázu na zdejšího bývalého faráře otce Josefa Motyku, jehož mladý život v roce 2013 ukončil zásah blesku. Mši svatou bude v tento den ve Stěbořicích sloužit ostravsko-opavský biskup Mons. Martin David.

image:Image 30/source/orig/29048_op-josef-motyka0626-denik-630.jpg
Otec Josef Motyka

Dnes již tradičnímu běžeckému závodu, jenž odstartuje v 15.00, bude předcházet mše svatá, sloužená od 10.00 biskupem Martinem Davidem. Vzpomínkový den pak po vyhlášení výsledků zakončí koncert slovenské kapely Timothy, jehož první tóny zazní v 17.00.

Memoriál otce Jožky ve Stěbořicích je pořádán na památku tragicky zesnulého o. Josefa Motyky, jenž v r. 2013 zahynul při rybaření na Oravě po zásahu bleskem. V úterý 9. května by se dožil 47 let, proto se již podesáté koná o den dříve v místě jeho posledního kněžského působiště běžecký závod. Druhým důvodem zvolení tohoto termínu je liturgická oslava Panny Marie, Prostřednice všech milostí, které je zasvěceno prostranství před kostelem, za jehož vybudováním stál právě zesnulý o. Josef Motyka.

Běží se v kategoriích na 4, resp. 10 km (ženy a muži) a 4 km (žáci a žákyně, tj. 2008 a mladší). Pořadatelé nově připravili 2 km dlouhou tzv. rodinnou trasu. Zápis na závod je od 12.00 do 14.30 hodin před kostelem, začátek běhu pak v 15.00 hodin. Startovné činí 100 Kč dospělí (na místě 200 Kč), žáci a žákyně 50 Kč (na místě 100 Kč) – online je možné se přihlašovat do 4. května. jednou z novinek letošního ročníku je možnost startu čtyřčlenných skupin s minimálně jednou ženou/jedním mužem. Tým, přihlašovaný při registraci, nemusí běžet pohromadě. Výsledný čas bude činit součet časů všech běžců. Trasy pro tým jsou stejné jako u jednotlivců: 4 km děti/dospělí, 10 km dospělí. Novinkou je i změna trasy, kdy je asfaltová cesta za kaplí sv. Anny u běhu vynechána, běh pokračuje kolem kaple sv. Anny směrem na Slavkov, čímž se sice prodloužila o 300 m, zato má jít o lepší cestu.

"Všechny na pondělí zvu do Stěbořic," říká stěbořický duchovní správce P. Klement Rečlo, "přijďte v hojném počtu, třeba jen na koncert Timothy, když už nepoběžíte, a samozřejmě na mši svatou s otcem biskupem."

Web závodu, z něhož je použito i ilustrační foto zde.

Život z víry

image:Image Duchovní služba ve věznicích
Duchovní služba ve věznicích Michael Martínek
image:Image Pastorální teologie včera, dnes a zítra