Misijní postní modlitba s Pauline Jaricot

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace3. 3. 2022, 15.24

Rok 2022 se nese v duchu oslav 200. výročí oficiálního založení Papežských misijních děl a 400. výročí založení Kongregace pro evangelizaci národů. Je to ale také rok spojený s Pauline Jaricot, zakladatelkou Díla šíření víry a Živého růžence. V lednu 2022 uplynulo 160 let od jejího úmrtí a 22. května 2022 bude v rodném Lyonu blahořečena. Právě u této příležitosti vydávají Papežská misijní díla Křížovou cestu s Pauline, která je součástí Misijní postní modlitby pro rok 2022, do níž se můžete zapojit.

image:Image 9/source/orig/8828_FB_banner_1200x1200.jpg

Je před námi postní doba, která nás vybízí k tomu, abychom si něco odřekli, více se modlili a také abychom více mysleli na ty, kteří jsou v nouzi, nebo se bez naší pomoci neobejdou. Modlitební aktivita PMD se tentokrát nese v duchu slov Jeana Maria Vianneye: „Dobrotivý Bůh zajišťuje často největší dary v klenotnici nebe porozuměním křížové cestě; láskou ke zkouškám a utrpení.“
Svatý farář arský byl totiž dlouholetým blízkým přítelem Pauline Jaricot, a byl to také on, kdo ji uvedl do mystiky kříže, když jí vysvětloval, že kdo se pokouší kříži uniknout,  bude  svým břemenem utisknut, ale kdo jej v lásce přijme, déle již netrpí. Pauline tato slova ve svém životě naplnila bezezbytku, takže Jean Maria Vianney o ní později prohlásil: „Znám jednu osobu, která nese těžký kříž a nese ho s velikou láskou. Je to slečna Jaricot.“
Nechme se tedy inspirovat jejím životem. Provázet křížovou cestou nás budou úryvky z jejího deníku, který si začala psát v sedmnácti letech na přání svého duchovního otce. Měla si „znovu přečíst svůj život“ a uvědomit si silné okamžiky své existence, rozpoznat Boží působení ve svém životě a zároveň pochopit působení Ducha Božího. Psala ho jen tři roky a teprve na začátku svého bohatého života, přesto se v něm už odráží hloubka jejího vztahu k Bohu i podstatné momenty jejího povolání.

Jak se do Misijní postní modlitby zapojit?

Využijte k postní kontemplaci text Křížové cesty s Pauline a podpořte dílo Pauline Jaricot.
Křížová cesta s Pauline je dostupná jak v elektronické, tak tištěné podobě.  Na webu si ji můžete buď rovnou stáhnout jako pdf soubor, nebo jednorázově číst online v listovací podobě. Vytištěnou brožurku objednáte v Národní kanceláři PMD. Modlit se můžete sami doma nebo ve společenství, ať už farním nebo ve své rodině, a to až do Neděle Božího milosrdenství 22. dubna 2022.
Během postu lze odkládat finanční příspěvky za požitky, které si v této době odřekneme,  a následně je můžeme věnovat na projekty Papežského misijního díla šíření víry, které Pauline před dvěma sty lety založila. Nyní můžete konkrétně podpořit vytvoření zázemí pro paraguayské katechisty, misionáře a farníky, které jim ulehčí jejich evangelizační a pastorační práci.
Mysleme tedy v postní době na všechny, kteří nemají štěstí na dobré životní podmínky a žijí v neúrodných a chudých oblastech, a zároveň touží žít křesťanské hodnoty. Podpořme ty, kdo se statečně snaží nést svůj úděl a nerezignovali na jeho tíhu. Spojme se společně se svými bratry a sestrami v modlitbě a podpořme jejich úsilí také finančním darem.
Číslo účtu PMD: 72540444/2700, variabilní symbol 10, do poznámky „Paraguay“
Podrobnější informace a Křížová cesta s Pauline jsou ke stažení přímo pod tímto odkazem.

Postní misijní kalendář pro děti 2022

Kromě postní aktivity pro dospělé mají Papežská misijní díla postní aktivitu také pro děti a tou je tradiční a velmi oblíbený Postní misijní kalendář pro děti, který obsahuje na každý den úkoly a výzvy.
Kalendář se může stát inspirací pro práci s dětmi doma, ve škole, v Misijním klubku a ve farnosti. Úkoly lze dětem upravit podle věku a potřeby, případně rozšířit i o texty nedělních evangelií liturgického cyklu C a přiblížit jim tak symboly velikonoční doby. K práci s dětmi lze využít i další misijní materiály, které najdete na webu PMD. Kalendář namaloval výtvarník Tomáš Velzel.
O svém postním snažení můžete napsat do Národní kanceláře PMD, anebo jen poslat fotografie z plnění úkolů. Ty pak budou zveřejněny na Facebooku nebo Instagramu PMD.
Kalendář je ke stažení v barevné a černobílé verzi přímo ZDE.
Přejeme Boží radost a požehnání po celou dobu postní doby!

Národní kancelář PMD
Na Kropáčce 30/1
500 03 Hradec Králové
e-mail: pmd@missio.cz
web: www.missio.cz

Půst a Velikonoce Život z víry

image:Image Půst a Velikonoce pro nejmenší
Půst a Velikonoce pro nejmenší Lea Faberová
image:Image Kázání na žalm Qui habitat
Kázání na žalm Qui habitat Bernard z Clairvaux
image:Image Velikonoční svátky o století zpátky
Velikonoční svátky o století zpátky Kamila Skopová
image:Image Ježíši - proč?!
Ježíši - proč?! Tadeusz Ruciński, Anna Sędziwy