Na inauguraci olomouckého arcibiskupa Nuzíka se chystají tisíce věřících

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace5. 3. 2024, 11.18

Nový olomoucký arcibiskup Josef Nuzík bude uveden 13. dubna na arcibiskupský stolec během obřadu, který bude součástí mše v katedrále svatého Václava. Na uvedení v pořadí 15. arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského se chystají tisíce věřících, sledovat jej bude i několik set hostů z Česka i zahraničí. Do organizace této události se zapojuje přes 100 lidí, zaměstnanců arcibiskupství i dobrovolníků. ČTK to dnes řekl mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka. Olomouc zažije uvedení arcibiskupa do úřadu po 32 letech.

image:Image 53/source/orig/52563_202402141901-popelec-pala-22.jpg

"Počítáme s účastí tisíců věřících, v katedrále i před ní, a stovek významných hostí z řad církevních představitelů z České republiky i ze zahraničí, zástupců veřejné správy, spřízněných institucí, rodiny a přátel arcibiskupa, stovek kněží a několika stovek ministrantů," uvedl mluvčí Gračka. Arcibiskupství samo podle něj dopravu nezajišťuje. "Ale o tom, že se do Olomouce vypraví řada autobusů z různých farností, není pochyb. V tyto dny do farností rozesíláme dotazníky, podle kterých bychom během následujících týdnů měli získat představu, kolik lidí a jaký způsobem se na slavnost chce vydat," řekl.

Bohoslužba tento den začne v 10:00, podle Gračky půjde o mši s obvyklým průběhem, jen na jejím začátku bude navíc obřad uvedení nového arcibiskupa na arcibiskupský stolec. "Odpoledne se počítá s doprovodným programem v podobě modliteb v katedrále nebo koncertu, konkrétní podobu těchto akcí ale teprve ladíme," podotkl mluvčí arcibiskupství.

Jmenování a uvedení nového arcibiskupa na olomoucký arcibiskupský stolec zažili věřící na Moravě naposledy v roce 1992 s Nuzíkovým předchůdcem, Janem Graubnerem, který byl v roce 2022 jmenován arcibiskupem pražským.

Zástupci olomouckého arcibiskupství mohou však při chystání této slavnostní ceremonie čerpat ze svých zkušeností z posledních let, a to především z října 2017, kdy byli vysvěceni dva noví pomocní biskupové olomoucké arcidiecéze Antonín Basler a Josef Nuzík. Významnému okamžiku, který se ve městě konal po téměř 30 letech, přihlíželo zhruba 2000 věřících, slavnostní akt si tehdy nenechali ujít ani další biskupové z Česka, Slovenska a Polska. Podobnou velkou akci organizovali i na konci června 2022 při rozloučení s arcibiskupem Janem Graubnerem, také tehdy se na slavnostní mši sjeli věřící z celé Moravy.

Sedmapadesátiletého biskupa Josefa Nuzíka jmenoval olomouckým arcibiskupem papež František 9. února. Kandidáta na olomouckého arcibiskupa hledal více než půldruhého roku apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo se svými spolupracovníky, výsledky konzultací předával do Vatikánu. Předchozí olomoucký arcibiskup Jan Graubner byl v polovině května 2022 jmenován 37. arcibiskupem pražským a 25. primasem českým. Pražským arcibiskupem se stal 2. července.

Alena Horáková hj

Biskupové

image:Image Alexie Le Clerc
Alexie Le Clerc Béatrice Beaumarais, Cécile Jacquerye
image:Image Oční lékař Karel Kuběna
Oční lékař Karel Kuběna Jana Langerová
image:Image Vybrané spisy I.
Vybrané spisy I. Jan Konzal
image:Image Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech