Na kostel sv. Jakuba v Brně se vrátí kamenné ozdoby

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace18. 4. 2023, 12.13

Rozsáhlá oprava brněnského kostela sv. Jakuba má před sebou další významný krok: výměnu kamenných ozdob na fasádě. Této etapy si dobře všimnou i kolemjdoucí, do akce se totiž dostane 24tunový jeřáb, který postupně na své pozice umístí tzv. vimperky.

image:Image 28/source/orig/27863_brno-kostel-sv-jakuba-zadni2-2.JPG

Jako první přijde na řadu jižní strana kostela (blíže  k Náměstí Svobody), a to v pondělí 17. dubna 2023 od 10 hodin. Na severní straně pak proběhne usazení fiály a gotické kytky v pátek 28. dubna, mezitím malý jeřáb Clas osadí chrliče na severní straně (podle plánu v pátek 21. dubna od 10 hodin). „Tyto práce si nevyžádají žádné dopravní uzavírky, nanejvýš krátkodobá operativní omezení provozu v uličkách kolem kostela,“ ujišťuje manažer projektu Aleš Taufar.

Právě oprava kamenných prvků na fasádě musela proběhnout důkladněji (a tím také nákladněji), než se původně předpokládalo. „Při demontáži kamenných kytek a následných pevnostních zkouškách vimperků, na kterých kytky sedí, se totiž ukázalo, že pouhé zpevnění nestačí a je třeba provést výměnu,“ vysvětluje Aleš Taufar. Znamenalo to nutnost vyrobit nové kamenné ozdoby, což zvýšilo rozpočet rekonstrukce o miliony korun. Podobně náklady na rekonstrukci navýšilo zjištění, že i poškození trámů v krovu kostela hnilobou je mnohem rozsáhlejší, než naznačoval původní průzkum. Farnost proto hledá další zdroje financování na pokrytí zvýšených nákladů. „Lidé velmi příznivě zareagovali na možnost symbolické adopce vyměněné okenní tabulky. Proto teď chystáme rozšíření nabídky právě o kamenné prvky. Ukazujeme tím, na co konkrétně peníze od dárců vynakládáme, a velmi oceňujeme vstřícnost lidí, kteří kostel sv. Jakuba mají rádi a cítí k němu nějaké pouto,“ říká farář Jan Pacner. Chrliče bude možné brzy (předpoklad je na konci dubna) symbolicky adoptovat online na webu jakubovaokna.cz.

Kostel sv. Jakuba prochází od listopadu 2021 rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnuje opravu kamenných prvků, výměnu oken, sanaci krovu, výměnu střešní krytiny. Farnost získala evropské dotace v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a příspěvek města Brna a původně počítala s náklady 131 milionů korun. Kvůli popsanému stavu a zdražení stavebních materiálů a prací mohou vzrůst až o desítky milionů. Kostel je od loňského března uzavřen. „Velikonoce jsme oslavili stejně jako loni u sousedů v kostele sv. Tomáše a u jezuitů, patří jim za to poděkování. Máme naději, že už v adventu bychom se mohli vrátit k sv. Jakubovi, i když všechny práce ještě neskončí,“ popisuje Jan Pacner.

Mimořádně farnost svatojakubský kostel zpřístupní v pátek 2. června při Noci kostelů. Letos v březnu oprava prošla významným milníkem: „Podařilo se uzavřít práce na sanaci krovu. Střecha je kompletně zajištěna proti zatékání a nyní přichází na řadu měděná krytina,“ říká Aleš Taufar a oceňuje zručnost klempířů, kteří se na opravě podílejí.

Život z víry

image:Image Život v kostele