Nevšední dopisy svědkům vánočního zázraku

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace27. 10. 2023, 14.21

Někdy se mi zasteskne po časech, kdy se místo e-mailů a sms/whatsapp/messenger zpráv vyměňovaly klasické papírové dopisy. Ať si kdo chce co chce říká, přes žádnou aplikaci ani po mailu nenaklovete do klávesnice myšlenky s tím samým rozletem, s jakým byste je sdělili příteli na papír. Nemáte žádnou okamžitou, nebo rychlou zpětnou vazbu, a tak se zcela jinak promýšlejí a volí slova. Vzácná příležitost zajet na hlubinu. Dopis je intimní prostor dvou lidí; místo, kde se shromažďují otázky, vzpomínky i plány. Krásné svědectví, že někomu na vás záleží. Nebo vám na někom. Místo, kde je možné zpytovat svědomí, vyznat se či k ledasčemu přiznat. Ale ze všeho nejdřív, nutnost pobýt chvíli sám se sebou.

image:Image 45/source/orig/44059_mily-herode-teaser-zpravy-1600x900.jpg

Už proto, že možná chvíli potrvá, než se najde nějaký slušný kus papíru. Pak se hledá psací potřeba, co by psala… a ta správná dopisovací atmosféra se neobejde bez šálku horkého čaje nebo kávy, kousku koláčku nebo čokolády, klidného místečka k rozjímání… a už je jasné, proč dnešní zrychlená doba klasickým dopisům moc nepřeje (kromě astronomických cen poštovních známek). Zanechat on-line vzkaz (s bonusem okamžité odpovědi) dnes lze i z metra/autobusu/tramvaje, dokonce i za chůze (pozor na sloupy a cedule). Nebylo by fajn zalézt s dopisy zpět do křesla nebo útulného pracovního či kuchyňského koutu?

Dopisy svědkům biblického příběhu z pera programátora a analytika Pavla Obluka s názvem Milý Herode… jsou sbírkou zamyšlení, která mne budou letos doprovázet již třetím adventem a udělají radost v nejednom mikulášském i vánočním balíčku. Jde totiž o tak zajímavý a neotřelý počin (pokud tedy nečtete pravidelně havířovský časopis, ve kterém dopisy různým biblickým postavám vycházejí již přes dvacet let!), že by byla velká škoda, kdyby pod nánosem novinek letos zapadl.

Dopisy Pavla Obluka jsou adresovány osobám, které spíše osobně nepotkal. Přesto má k mnohým biblickým postavám niterný vztah a leckdy i velké pochopení. Souzní s adresáty, rozumí jejich slabostem, omylům, špatným rozhodnutím. Ve svých dopisech je upřímný – k sobě, i k těm, kterým píše. ‘Moudré’ tři krále za jejich rozhodnutí vyptat se Heroda na cestu k potenciálnímu protivníkovi rozhodně nepochválil, stejně tak jako ‘božského’ císaře Caesara Augusta za nápad sčítání lidu ve městě původu. Na druhou stranu umí být chápavý a smířlivý k těm postavám, které ve vánočním příběhu nejsou zrovna za hrdiny… k hostinským, co neměli pro svatou rodinu už žádné místo, k Herodovým vojákům i ke králi samotnému.

Tyto dopisy nás učí dívat se na člověka z trochu jiného úhlu, pídit se po skrytých motivech a souvislostech, a uvědomovat si podobnost charakterů biblických postav s těmi našimi a vnímat paralely dřívějších časů s těmi dnešními. S Evou tak sdílí touhu po poznání, s Zachariášem období dlouhého čekání na potomky, a s Izajášem vládu nepoctivých politiků.

Dopisy jsou ovšem nejvíce plné naděje, pozitivních postřehů a vděčnosti. Pavel Obluk je vděčný za život mnohých, i hříšných postav, neboť i u nich umí nacházet kladné vlastnosti a okolnosti jejich životů. Je vděčný za Evin hřích, Zacharijášovo oněmnění a konečně… i za smrt betlémských dětí. Mnohé postavy pak obdivuje a žádá o přímluvu. Chtěl by umět žasnout jako pastýři, modlit se, postit a umět čekat na Krista jako Anna a Simeon, a vydávat svědectví víry jako Šimon.

O mnoha biblických postavách se pak dozvídáme zajímavé postřehy a souvislosti z jejich životů a dějin. Každý dopis vede k zamyšlení a nejeden v nás vzbuzuje zajímavé otázky: Jaké by to bylo, kdyby Eva nezhřešila? … Co si asi dlouhé roky vyprávěl Josef s Ježíšem při práci v truhlárně? Jak by se nám žilo, kdyby neexistoval Bůh?

Dopisy jsou pohlazením po duši. Krásné čtení o svědcích vánočního zázraku, které bez cinkrlátek a pozlátka odkazuje na pravé poselství Vánoc.

„Bůh, skutečný vládce celého světa, je s námi nejen v kýčovitých jesličkách, nýbrž v celém našem životě, kam jen se dokážeme ohlédnout a dohlédnout. Je snadné radovat se za zvuků koled v záplavě jídla a štědrovečerních dárků. Ale onen „Bůh s námi“ je mnohem více přítomen v čase nejistoty a soužení. Zůstává s námi ve stínu egyptských pyramid, u babylonských řek, římských křížů, rozvrácených chrámů, na zkrvavených bojištích, v osvětimských plynových komorách i komunistických žalářích. Zůstane s námi i uprostřed všemožných běd, které teprve přijdou, ne toliko jako nezúčastněný pozorovatel, ale jako jeden z nás, trpící stejně jako my, ba nevýslovně více. Jediné, co za to chce, je to, abychom my zůstali s ním.”

Knihu dopisů svědkům vánočního příběhu Milý Herode... můžete zakoupit i na e-shopu Cirkev.cz.

Život z víry Advent a Vánoce Maria a svatí Bible

image:Image Novéna ke sv. Rafaelu Arnáizu Barónovi
Novéna ke sv. Rafaelu Arnáizu Barónovi Jiří Gračka
image:Image Kateřina z Janova (1447-1510)
Kateřina z Janova (1447-1510) Lili Sertorius
image:Image Když Panna Maria pro vodu chodila
Když Panna Maria pro vodu chodila Zuzana Nováková
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek