Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Nová kniha „Velehradský unionismus – cyrilometodějská idea jednoty v různosti“

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Domácí,O knihách
Datum publikace2. 6. 2023, 9.13
TiskTisk

Matice velehradská přispěje k letošnímu výročí 100 let od úmrtí olomouckého arcibiskupa A. C. Stojana vydáním knihy o velehradském unionismu. Právě Stojan totiž otevřel cestu k průkopnické formě komunikace mezi katolickou a pravoslavnou církví a je jeho zásluhou, že vnesl tento styl i na pole světové teologie. Unionistické kongresy konané na Velehradě v první polovině 20. století tak předznamenaly dnešní ekumenismus.

image:Image 32/source/orig/31796_24271_0_230602-kniha-velehradsky-unionismus.jpg

Kniha zasazuje velehradský unionismus do kontextu evropských snah o náboženské sjednocení slovanských národů na základě cyrilometodějského dědictví. Představuje, co velehradským kongresům předcházelo, popisuje jejich průběh i čeho dosáhly. Hledá rovněž odpověď na otázku, jak může toto dílo inspirovat současnost.

Unionistické hnutí podnítilo vznik uměleckých děl, která jsou v knize rovněž představena. Jejich reprodukce společně s archivními snímky a celkovým grafickým řešením dodávají knize na vizuální atraktivitě.

Publikaci otevírá kaligram Stojanovy tváře utvářený stovkou jeho charakteristik, které se pak jako metatexty či marginálie objevují na stránkách celé knihy. Grafika knihy tak vyjadřuje, že dílo soluňskými bratry započaté a Stojanem rozvinuté nadále „činí divy“.

Autorem knihy je Petr Hudec, který se zabývá historií Velehradu. Kniha bude prezentována již v rámci letošních cyrilometodějských oslav.

Focusy

Život z víry Světci dneška

Mohlo by vás zajímat

image:Image Nebezpečný kardinál
Nebezpečný kardinál Stanislava Vodičková
Cena: 261 Kč
image:Image Katolická církev v Československu
Katolická církev v Československu Markéta Doležalová
Cena: 269 Kč
image:Image Století mučedníků
Století mučedníků Andrea Riccardi
Cena: 179 Kč
image:Image Víra královny Alžběty II.
Víra královny Alžběty II. Geoffrey Waugh
Cena: 197 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou