Nová pastorační rada ostravsko-opavské diecéze se poprvé setkala: tématem byla synodalita i pohledy do budoucna

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace16. 1. 2024, 17.40

V pondělí 15. ledna se poprvé od svého ustanovení sešla Diecézní pastorační rada ostravsko-opavské diecéze. Postupně se tak obnovují poradní orgány biskupa, které se nemohly scházet v době, kdy diecézi vedl v provizorním uspořádání jako apoštolský administrátor.

image:Image 50/source/orig/49394_31845_0_pastoracni_rada.jpg
Pastorační rada diecéze. Zleva: P. Martin Šmíd, P. Jakub Štefík, Aleš Ligocký, Ondřej Novák, P. Daniel Vícha, Mons. Martin David, Marek Schneider, P. Jan Larisch, s. M. Františka Kroupová CSSE, P. Tomáš Čirž, P. Václav Tomiczek, Šárka Koflerová. Na snímku scházejí P. Petr Smolek a Mons. Jan Czudek.
Foto: Ondřej Elbel

Biskupský vikář pro pastoraci, vzdělávání a evangelizaci P. Daniel Vícha po úvodní modlitbě informoval členy rady, že se tento orgán bude scházet zhruba třikrát ročně. K efektivnějšímu fungování mají přispět nové komise podřízené pastorační radě. Má se jednat o Mediální komisi, která bude hledat nové cesty k evangelizaci a komunikaci v diecézi, Komisi pro mládež, která zastřeší pastoraci mládeže, Komisi pro speciální pastoraci, která může vyjít vstříc lidem v obtížných životních situacích, Komisi pro evangelizaci, která má koordinovat a připravovat misijní aktivity a Komise pro církevní hnutí.

Podle P. Víchy má být pastorační rada „především orgánem, který vnímá, co se děje a přináší podněty.“ Následně dostali prostor všichni účastníci se svými postřehy, co od pastorační rady očekávají a jaké podněty mohou přinést. Členové rady se opakovaně odkazovali na závěry synodální zprávy v ostravsko-opavské diecézi, a to v oblasti komunikace, evangelizace nebo cestě k otevřenému a blízkému doprovázení.

Diskuze se dotkla jak systematických kroků do budoucna (potřeba výzkumné analýzy demografické a pastorační situace diecéze), rozvoje spirituální péče v nemocnicích a domovech pro seniory, podpory vzdělávání v diecézi, tak krátkodobějších cílů. Mezi ně patří třeba duchovní příprava na Jubilejní rok 2025. Pro letošní Rok modlitby chystá Biskupství ostravsko-opavské sérii duchovních impulsů, jak informoval členy rady biskup Martin David. Další setkání Pastorační rady diecéze se má uskutečnit před letními prázdninami.

Redakčně upraveno

Pastorace