Ohlédnutí za setkáním Taizé v Německu

Autor: Charles de Pechpeyrou Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 1. 2023, 14.15

V německém Rostocku o víkendu skončilo 46. evropské setkání mládeže pořádané na přelomu roku ekumenickou komunitou bratří z francouzského Taizé.

image:Image 22/source/orig/21737_19294_0_844.jpeg

Evropské setkání mládeže animované ekumenickou komunitou Taizé se poprvé uskuteční ve Slovinsku, "zemi otevřenosti a tradice na křižovatce mezi severem a jihem, východem a západem Evropy", v hlavním městě Lublani od 28. prosince 2023 do 1. ledna 2024. Oznámil to představený, bratr Alois, na závěr právě skončeného ročníku v německém Rostocku za přítomnosti pěti tisíc mladých lidí katolického, pravoslavného a protestantského vyznání z celého kontinentu, z nichž někteří přijeli ze sužované Ukrajiny. Během setkání, které se uskutečnilo několik hodin po smrti Benedikta XVI., německý převor komunity Taizé neopomněl připomenout hluboký vztah, který emeritního papeže spojoval s komunitou od doby, kdy se Joseph Ratzinger a Roger Schutz, zakladatel Taizé, setkali na druhém vatikánském koncilu, kde jeden byl odborníkem a druhý pozorovatelem.

Budoucnost církve v Evropě, mír, ekologie, zneužívání, ale nejen to: těmto mnoha tématům se věnoval bratr Alois ve svých večerních meditacích, které přednesl v prostorách hanzovního veletrhu v Rostocku. V pátek 30. prosince se představený Taizé zabýval postavením církve v dnešním světě a tím, co to znamená pro budoucnost společenství věřících. "Jak je v kostelech v této oblasti zvykem," zdůraznil, " jsou zde zavěšena malá plavidla, jako obraz budoucnosti církve. Už to není velká pyšná loď, ale podobá se malé loďce, na které stál Ježíš se svými přáteli. Právě tam, uprostřed bouře, jim dal dar důvěry v Boha." Více než v minulosti "dnes jasně vidíme nedostatky církví v jejich institucionální podobě", řekl, "a musíme také rozpoznat a pohlédnout do tváře zlu, které někdy nastalo v našich křesťanských společenstvích. V tomto smyslu "také v Taizé s mými bratry pokračujeme v odhalování pravdy započatém v roce 2019 a jsme si vědomi, že lidé byli zneužiti ve své integritě," řekl bratr Alois a obnovil závazek komunity "udělat vše pro to, aby Taizé bylo bezpečným místem pro všechny, stejně jako každé mezinárodní setkání, které pořádáme".

Pokud jde o nadcházející události, představený oznámil, že 30. září 2023 se bude konat "shromáždění Božího lidu nazvané Together, tedy Všichni společně". Ve své meditaci 31. prosince, po výměně názorů v malých skupinkách věnovaných péči o společný domov, představený Taizé poděkoval mladým lidem za jejich výzvu ke kolektivní odpovědnosti tváří v tvář ekologickému nebezpečí: "V regionu a v zemi, kde se tolik mladých lidí angažuje ve věci klimatu, bych vám chtěl dnes večer znovu říci: vaše angažovanost má důsledky, které ne vždy vidíte, ale které jsou skutečné. I v Taizé potřebujeme vaši vytrvalost, abychom mohli pokračovat na cestě ekologické konverze." Na závěr meditace bratr Alois oslovil tři stovky mladých lidí, kteří přijeli z Ukrajiny: "Nezapomeneme na vás v našich modlitbách a přátelství". Šestačtyřicáté evropské setkání v Rostocku bylo zakončeno právě ukrajinskou koledou. Tato píseň, vysvětlil bratr Alois, "nám připomíná, že světlo naděje, silnější než násilí a zlo, vede naše kroky na cestě míru".

Mladí v církvi Ekumenismus

image:Image Dopisy papeži