Opus Dei se synovskou poslušností přijímá papežovo motu proprio

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 8. 2023, 15.22

Prelát Opus Dei, Mons. Fernando Ocáriz, píše členům Díla v návaznosti na zveřejnění papežského motu proprio z 8. srpna, které zavádí změny dvou kánonů týkajících se osobních prelatur.

image:Image 39/source/orig/38584_26100_0_844.jpeg

„Píši tato slova, abych se s vámi podělil o to, že s upřímnou synovskou poslušností přijímáme tyto dispozice Svatého otce, a abych vás požádal, abychom i v tomto zůstali všichni velmi jednotní“. Takto se prelát Opus Dei, Mons. Fernando Ocáriz, obrací na věřící prelatury v poselství vydaném ve čtvrtek 10. srpna, dva dny po zveřejnění papežova motu proprio, které obsahuje úpravy dvou kánonů týkajících se osobních prelatur.

Touto synovskou poslušností vůči římskému papeži následují členové prelatury „ducha, v němž žil svatý Josemaría a jeho nástupci vzhledem k jakýmkoli papežovým dispozicím souvisejícím s Opus Dei“, píše Ocáriz. „Protože Dílo je skutečností Boží a církevní, Duch svatý nás vede za všech okolností“, potvrzuje prelát.

Stejně tak „a logicky musí být motu proprio z 8. srpna zohledněno i při úpravě a aktualizaci stanov Díla, která probíhá již rok“, zdůrazňuje list.

Z tohoto důvodu Ocáriz opakuje žádost o modlitbu, kterou vyslovil již v říjnu 2022, kdy členy Opus Dei žádal, „aby konkrétními detaily podporovali jednotu ve své duchovní rodině a se všemi křesťany, a sloužili církvi tak, jak si církev přeje, aby jí bylo slouženo“. „Tímto způsobem přispějeme k evangelizaci světa skrze krásu charismatu, které obdržel svatý Josemaría“, dodal.

Ocáriz dále v dopise zdůrazňuje, že „úpravy stanovené v těchto kánonech se týkají obecného práva osobních prelatur“.

„V dodatku, který se týká laiků - raison d'être Opus Dei: obyčejných křesťanů uprostřed světa, kteří hledají Boha svou profesionální prací a běžným životem - je výslovně uvedena skutečnost, že jsou věřícími svých diecézí, stejně jako každý jiný katolík. V případě Díla jsou také členy této nadpřirozené rodiny, a to díky specifickému povolání“.

Na závěr prelát všechny povzbuzuje, aby se na nadcházející slavnost Nanebevzetí Panny Marie svěřili mateřské přímluvě Panny Marie. Prelatura již 8. srpna oznámila, že bude studovat důsledky motu proprio pro právní uspořádání Opus Dei, a to „v duchu společenství se Svatým otcem“.

Život z víry

image:Image Pán se stará