Papež František je nemocný, modlitba Anděl Páně byla přenášena z Domu sv. Marty

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 11. 2023, 18.22

Při nedělní modlitbě Anděl Páně se papež František nemodlil z okna Apoštolského paláce, ale kvůli nemoci zůstal v Domě sv. Marty. V promluvě, kterou za Svatého otce přečetl Mons. Braida, vyzval mimo jiné k vytrvalosti v modlitbách za všechny národy rozvrácené konflikty.

image:Image 46/source/orig/45999_pope-3552.jpeg
Foto: Vatican Media

"Dnes se nemohu dívat z okna, protože mám problém se zápalem plic a dnešní úvahu přečte Mons. Braida, který je připravuje a vždycky je dělá tak dobře. Moc vám děkuji za vaši přítomnost," uvedl papež František hned v začátku promluvy před modlitbou Anděl Páně o slavnosti Ježíše Krista Krále. Tu Svatý otec pronesl mimořádně z Domu svaté Marty a byla živě vysílána v televizi a na velkoplošných obrazovkách na Svatopetrském náměstí.

Mons. Brainda přednesl zamyšlení nad evangeliem ze slavnosti Ježíše Krista, Krále, které promlouvá o posledním soudu a bude o lásce.

"A tak se, bratři a sestry, ptejme sami sebe: věříme, že pravé kralování spočívá v milosrdenství? Věříme v sílu lásky? Věříme, že láska je nejvyšším královským projevem člověka a nezbytným požadavkem kladeným na křesťana? A nakonec konkrétní otázka: Jsem přítelem Krále, to znamená, cítím se osobně angažován v potřebách trpících lidí, které potkávám na své cestě?" Stálo mi jiné v promluvě.

V závěru, po společné mariánské modlitbě, Mons. Braida přečetl i papežovy apely k aktuálnímu dění.  Svatý otec vyzývá i nadále k modlitbám za všechny zadržené rukojmí a jejich rodiny a modlí se za to, aby se do Gazy dostalo více humanitární pomoci, a zároveň zdůraznil potřebu dialogu. "Ti, kdo nechtějí dialog, nechtějí mír!".

V promluvě se také zmínil  o nadcházející konferenci COP28 ohledně klimatu, která začne příští týden v Dubaji. "Kromě války náš svět ohrožuje další velké nebezpečí, změna klimatu, která ohrožuje život na zemi, zejména budoucí generace," varuje papež. To je podle něj v rozporu s plánem Boha, který vše stvořil pro život.

V sobotu 25. listopadu informoval vatikánský tiskový mluvčí o papežově lehkém chřipkovém onemocnění a negativním CT vyšetření, které podstoupil, aby se vyloučily plicní komplikace.

Papež František Světové dny mládeže

image:Image Jízda v levém pruhu
Jízda v levém pruhu Marek Vácha
image:Image Kdo je Ježíš?
Kdo je Ježíš? Adeline Avrilová, Gaëlle Tertraisová
image:Image Nádherný psanec
Nádherný psanec John Eldredge
image:Image Velký rozvod nebe a pekla