Papež František napsal předmluvu ke knize o sv. Pavlu VI., papeži-mučedníkovi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 1. 2024, 11.10

Vatikánské nakladatelství (LEV) vydává knihu "Pavel VI.: Učitel Kristova tajemství", která obsahuje homilie, jež v letech 2008-2014 pronesl kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, k výročí úmrtí sv. Pavla VI. Papež František je autorem předmluvy, kterou níže přinášíme.

image:Image 50/source/orig/49521_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422.png

Jsem rád, že se kardinál Marcello Semeraro rozhodl vydat sérii homilií ze slavnosti Proměnění Páně, což je zároveň datum odchodu svatého Pavla VI. z "této bolestné, dramatické a velkolepé země", jak píše ve své závěti. Těší mě, že si k napsání knihy vybral rok 2023, tedy 60. výročí začátku petrovské služby Giovanniho Battisty Montiniho.

Pavel VI. Často jsem přemýšlel, zda by tento papež neměl být považován za mučedníka! Jednou jsem to naznačil při soukromém setkání biskupu Marcellovi, bylo to krátce před blahořečením papeže Montiniho. Napůl žertem jsem se ho zeptal, zda mám na tento obřad obléct červené nebo bílé liturgické roucho. Nepochopil to a poznamenal, že červená barva je předepsána pro pohřební obřady papežů... Vysvětlil jsem mu, co jsem měl na mysli, a on zůstal zamyšleně stát.

Pavel VI. se totiž 15. prosince 1969 při příležitosti tradiční výměny vánočních přání s kardinálským kolegiem a římskou kurií zmínil o tom, že Druhý vatikánský koncil vyvolal stav bdělosti a v určitých aspektech i duchovní napětí, včetně krize mnoha kněží. V této souvislosti řekl: "To je naše trnová koruna."

Výzva k lásce k církvi patřila mezi ty nejčastější a nejopakovanější v magisteriu Pavla VI. Považoval ji za zrcadlo, v němž lze vidět Krista, za prostor, v němž se lze s Kristem setkat, a to pro něj bylo unum necessarium. Všichni si pamatujeme jeho modlitbu ke Kristu, jedinému nezbytnému! A právě tuto jedinečnou a absolutní lásku ke Kristu chtěl kardinál Semeraro zdůraznit ve svých homiliích zasazených do kontextu tajemství Proměnění Páně.

Svatý Pavel VI. byl kontemplátorem, kazatelem a svědkem proměněného Krista. Dalo by se říci, že chtěl vstoupit na tuto evangelijní scénu jako společník tří apoštolů, které si Ježíš vybral. Ba co víc, jeho tajnou touhou vždy bylo být cum ipso in monte, a to činilo proměněný i jeho život samotný.

Jsem rád, že jeho úvahy vycházejí knižně, protože postava svatého Pavla VI. vždy přitahovala i mě. Některé jeho projevy, například v Manile, v Nazaretě..., mi dodaly duchovní sílu a udělaly v mém životě mnoho dobrého. Je známo, že moje první apoštolská exhortace Evangelii gaudium měla být tak trochu druhou stranou mince exhortace Evangelii nuntiandi, pastoračního dokumentu, který mám velmi rád. Na druhou stranu mě všichni často slyšeli opakovat výraz, který mi odtud vstoupil do srdce: něžná a útěšná radost z evangelizace. Opakoval jsem ho, když jsem byl biskupem v Buenos Aires, a opakuji ho i dnes.

Název zvolený pro tuto sbírku čerpá z výroku P. Marie-Josepha Le Guillou, velkého dominikánského teologa, kterého si také velmi vážím. Napsal ji ve sborníku věnovaném prorocké, duchovní, doktrinální, pastorační a misijní velikosti Druhého vatikánského koncilu. I z něj bych tedy rád čerpal inspiraci, než tyto řádky předmluvy uzavřu. Vzhledem k tomu, že se blíží Jubilejní rok 2025, požádal jsem všechny, aby se na něj připravili tím, že vezmou do rukou základní texty Druhého vatikánského ekumenického koncilu. P. Le Guillou v této knize popisuje Druhý vatikánský koncil jako akt kontemplace Kristovy tváře. Magisterium Druhého vatikánského koncilu je třeba znovu číst, studovat, zkoumat a realizovat také v dnešním světle. Při setkání v litevském Vilniusu jsem na otázku jistého jezuity, jak mi může pomoci, odpověděl: "Historici říkají, že trvá sto let, než se koncil naplní. My jsme v polovině cesty. Proto, pokud mi chcete pomoci, jednejte tak, abyste koncil v církvi prosadil".

Rozjímejte o Kristově tváři! V Evangelii gaudium jsem napsal, že každý kazatel musí rozjímat o Slovu, ale musí také přemítat o svém lidu. Chtěl bych říci, že to platí i pro synodální církev, která je církví kontemplující Slovo a také svatý věřící Boží lid. Pevně věřím, že úvahy napsané na těchto stránkách k tomu také vybízejí.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Osobnosti Maria a svatí