Papež František: Panna Marie Guadalupská nám připomíná, abychom přijímali ctnosti

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 12. 2023, 7.48

V úterý 12. prosince, v den památky Panny Marie Guadalupské, celebroval papež František mši svatou ve Svatopetrské bazilice. Ve své homilii se zaměřil na zázračný obraz zachovaný na tilmě neboli plášti svatého Juana Diega, kterému se zjevila Panna Maria.

image:Image 48/source/orig/47234_papez-23456.jpeg
Vatican Media

"Je to obraz prvního učedníka, matky všech věřících, samotné církve, který je vtisknutý do pokory toho, co jsme a co máme, co nemá velkou cenu, ale co bude v Božích očích něčím výjimečným."

Papež se dále zamýšlel nad "malým úkolem", který Panna Marie dala Juanu Diegovi, aby natrhal několik květin. "Květy v mystice znamenají ctnosti, které Pán vkládá do srdce, nejsou naším vlastním dílem," vysvětlil. papež. "Jejich sbírání nám prozrazuje, že Bůh chce, abychom tento dar přijali, abychom své slabosti provoněli skutky dobra, odstranili nenávist a strach."

Svatý otec se poté obrátil k poselství z Guadalupe a ke slovům Panny Marie: "Nejsem tu já, já, která jsem vaše matka?" Tato slova podle papeže ukazují, že "osobnost Panny Marie má zůstat trvale otisknuta na těchto chudých šatech, provoněných ctnostmi shromážděnými ve světě, který se zdá být neschopný je vytvářet."

Tyto ctnosti podle něj naplňují naši chudobu v prostotě malých gest lásky. Aniž bychom si to uvědomovali, osvětlují naše tilma obrazem církve, která nosí Krista ve svém lůně.

Tento obraz na tilmě je jednoduchým poselstvím, které nepotřebuje vysvětlení. "Je to poselství, které nás chrání před tolika společenskými a politickými ideologiemi, které se často snaží zneužít obraz Panny Marie Guadalupské ke svému ospravedlnění"  Poselství Panny Marie Guadalupské však podle papeže netoleruje ideologie žádného druhu. "Zůstává pouze obraz, tilma a růže".

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Maria a svatí