Papež František uznal zázrak, Argentina bude mít první světici

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 10. 2023, 12.15

Tiskové středisko Svatého stolce v úterý 24. října oznámilo, že papež František povolil promulgaci dekretu o uznání zázraku, který je připisovaný argentinské řeholní sestře z 18. století. María Antonia de Paz y Figueroa, jejíž řeholní jméno bylo Marie Antonie od svatého Josefa, se tak stane první argentinskou světicí.

image:Image 45/source/orig/44030_maria-antonia-de-paz-y-figueroa.png
Wikimedia Commons

Svatý stolec v tiskové zprávě uvedl, že papež František se setkal s kardinálem Marcellem Semerarou, prefektem Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, a pověřil dikasterium vydáním dekretu, který se týká právě zázraku připisovaného přímluvě blahoslavené Marie Antonie od sv. Josefa.

Vatican News uvedl, že Marie Antonie, známá pod jménem Mama Antula, byla zakladatelkou Domu duchovních cvičení v Buenos Aires v Argentině. Po vyhnání jezuitů ze země jezdila od města k městu v chudých oblastech severovýchodní Argentiny a šířila duchovní cvičení v duchu ignaciánské spirituality. Během necelých deseti let nabídla duchovní cvičení desítkám tisíc lidí.

Dikasterium pro blahořečení a svatořečení na svých internetových stránkách uvedlo, že poté, co se v roce 1779 usadila v Buenos Aires, si Antonie brzy získala úctu a důvěru biskupa, který jí udělil několik pravomocí. Podle dikasteria byla ceněna pro svou výjimečnou rozvážnost, neboť byla známá tím, že než učinila jakékoli rozhodnutí, požádala o radu řadu moudrých lidi a církevních autorit. Pro mnoho lidí byla příkladem pokorné a spontánní prostoty, byla známá svou vstřícností a moudrostí.

Blahoslavená Marie Antonie se narodila v roce 1730 v Silipice v Santiagu del Estero v Argentině a zemřela 7. března 1799 v Buenos Aires. Její tělo bylo pohřbeno v naprosté chudobě na hřbitově vedle kostela Piety v Buenos Aires. Za ctihodnou byla prohlášena v roce 2010 a blahořečena v roce 2016.

Zdroj: CNA

Papež František Maria a svatí