Papež novým kardinálům: Pracujte na stále jednotnější a synodálnější církvi

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 9. 2023, 12.50

Ve své homilii během konzistoře ke jmenování 21 nových kardinálů se papež František zamyslel nad jednotou a rozmanitostí církve a zdůraznil význam synodality pod vedením Ducha Svatého. "Kardinálské kolegium je povoláno k tomu, aby se podobalo symfonickému orchestru, který představuje harmonii a synodalitu církve," řekl papež František ve své homilii na Svatopetrském náměstí.

image:Image 43/source/orig/42236_vatva.jpeg
Vatican Media

Rozmanitost v katolické církvi

Ve své homilii adresované kardinálskému kolegiu a jeho novým členům (včetně 19 arcibiskupů a biskupů a dvou kněží) se papež zamýšlel nad čtením ze Skutků apoštolů o příběhu Letnic, v němž byli apoštolové naplněni Duchem Svatým a zakusili dar jazyků, když hlásali evangelium Židům různých národností v Jeruzalémě (Sk 2, 1-11).

Upozornil na podobnost mezi všemi Židy různých národností a jazyků, kteří slyšeli apoštoly, jak jim kážou, a biskupy a kardinály naší doby, kteří pocházejí ze všech částí světa, z nejrůznějších národů.

Dar evangelizovat ve vlastním jazyce

Papež ve své homilii upozornil na to, že než se stanou apoštoly, než se stanou kněžími, biskupy, kardinály, pastýři, měli by si uvědomit, že jsou "Parthové, Médové, Elamité atd." jako ti obrácení Židé, a měli by být vděční za to, že přijali milost evangelia ve svém jazyce prostřednictvím svých prarodičů a rodičů, katechetů, kněží a řeholníků. "Vskutku," řekl František, "jsme evangelizátory do té míry, do jaké si v srdci uchováváme úžas a vděčnost za to, že jsme byli evangelizováni, dokonce i za to, že jsme evangelizováni, protože to je skutečně vždy přítomný dar, který je třeba neustále obnovovat v našich vzpomínkách a ve víře."

Papež František připomněl, že Letnice nejsou minulostí, ale tvůrčím činem, který Bůh neustále obnovuje, a že církev a každý pokřtěný člen dnes žije Boží život působením Ducha Svatého. Kardinálům, kteří dnes přijali biret, připomněl, že jejich nová role v nich obnovuje jejich povolání a poslání v církvi a pro církev.

Pracovat pro stále jednotnější a synodálnější církev

Toto poslání objasnil papež obrazem orchestru, který ztělesňuje současně rozmanitost a jednotu, představující jednotu a synodalitu církve. "Rozmanitost je nutná, je nepostradatelná. Každý zvuk však musí přispívat ke společnému záměru. Proto je nezbytné vzájemné naslouchání," řekl Svatý otec a dodal, že dirigent orchestru je povolán k tomu, aby pomáhal každému člověku i celému orchestru rozvíjet co největší tvůrčí věrnost. Z toho vyplývá výzva kardinálskému kolegiu, aby pracovalo na "stále jednotnější a synodálnější církvi", která se svěřuje Duchu Svatému, který "vytváří rozmanitost a jednotu" a "sám je harmonií". "Svěřujeme se jeho jemnému a silnému vedení a laskavé péči Panny Marie," uzavřel homilii papež František.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Liturgie a bohoslužby Biskupové

image:Image Rudolf Jan
Rudolf Jan Jan Larisch, Bohumil Zlámal