Papež otevřel cestu k blahořečení argentinského kardinála Pironia

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 11. 2023, 12.27

Papež František uznal zázrak připisovaný přímluvě kardinála Edoarda Francisca Pironia a schválil dekrety o hrdinských ctnostech dalších tří osobností.

image:Image 46/source/orig/45102_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-94.jpeg
Kardinál Edoardo Francisco Pironio
Vatican Media

Svatý otec uznal zázrak, který se připisuje přímluvě Edoarda Francisca Pironia, argentinského kardinála, kterého mnozí znají jako "Božího přítele". Při středeční dopolední audienci u prefekta Dikasteria pro svatořečení vyslovil souhlas se zveřejněním dekretu o tomto zázraku, čímž otevřel cestu k Pironiovu blahořečení.

Kardinál Pironio se narodil v roce 1920 v Argentině v rodině italských přistěhovalců. Byl posledním z 23 dětí. Během svého života byl známý svou pokorou a hlubokou spiritualitou, stejně jako svými blízkými vztahy s bezdomovci žijícími v okolí Svatopetrského náměstí. Kdysi byl považován za hlavního kandidáta na papežský stolec, byl klíčovou osobností latinskoamerické církve, působil jako sekretář i předseda Latinskoamerické biskupské konference. V roce 1975 ho papež Pavel VI. povolal do Říma, kde byl jmenován kardinálem. V letech 1984-1996 působil jako předseda Papežské rady pro laiky. Kardinál Pironio zemřel v Římě v roce 1998 po dlouhé nemoci.

Papež František: Pironio nikdy nikomu nezavřel dveře

Během svého pobytu v Argentině se Pironio setkal s Jorge Mariem Bergogliem, tehdejším provinciálem jezuitů, pozdějším papežem Františkem. V jednom rozhovoru papež o Pironiovi řekl: "Když jste s ním mluvili, vždycky jste měli pocit, že je to ten nejhorší člověk na světě, ten nejhorší hříšník. Ze své hluboké pokory by vám otevřel panorama svatosti. Otevíral vám obzory a nikdy nikomu nezavíral dveře, dokonce ani lidem, o kterých věděl, že mu nerozumějí," řekl Svatý otec.

Uznání hrdinských ctností

Papež František také ocenil hrdinské ctnosti tří osobností - Giuseppeho Marrazza, Eliswy od Panny Marie (rozené Eliswy Vakayil) a Francesky Foresti (rozené Eleanory). Dva z nich, Marrazzo, rogacionistický kněz a Foresti, františkánská řeholnice, byli Italové, zatímco sestra Eliswa pocházela z indického státu Kérala.

Papežovo rozhodnutí znamená, že všichni tři, kteří již byli uznáni za služebníky Boží, budou nyní uznáni za ctihodné, což je další krok v procesu blahořečení.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Osobnosti Světci dneška