Papež pokřtil 13 dětí: Učte je už nyní se modlit.

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 1. 2023, 13.07

Na svátek Křtu Páně přijímají děti zaměstnanců Vatikánu svátost z rukou papeže v Sixtinské kapli. V krátké homilii František vyzval rodiče a kmotry, aby doprovázeli malé děti na cestě víry: "Učte je už nyní se modlit, protože modlitba jim dá sílu po celý život."

"Ať křičí, ať pláčou. Možná někteří pláčou hlady, nakojte je, s klidem... Možná je jim horko: dopřejte jim pohodlí! Všichni ať si udělají pohodlí. Důležité je, aby tato oslava byla svátkem křesťanského života. A je to skutečný svátek, při kterém se rodiny stávají jednou rodinou s církví prostřednictvím svátosti, která, jak papež několikrát zdůrazňuje, "znovu rodí člověka ke křesťanskému životu": "Je to jako narozeniny, naučte děti datum jejich křtu," řekl papež.  František tak i v roce 2023 pokračuje v tradici křtu dětí zaměstnanců Vatikánu, kterou v 80. letech 20. století započal Jan Pavel II.

Do roku 2020 zde bylo papežem pokřtěno více obvykle než 30 dětí ročně. V roce 2021 byla slavnosti kvůli omezením způsobeným pandemií covidu vynechána, loni pak byla obnovena s menším počtem rodin. I letos je jich málo: 13 dětí. Papež během homilie myslel na jejich budoucnost: "Tyto děti, které nyní přivádíte, se vydávají na cestu, ale je na vás a na kmotrech, abyste jim na této cestě pomohli."

Spolu s papežem koncelebrují kardinál Konrad Krajewski, papežský almužník, a kardinál Fernando Vérgez Alzaga, představitel governatorátu Vatikánského městského státu.

Na závěr slavnosti papež sestoupí mezi rodiny a zastaví se, aby pozdravil každého z přítomných. Pohladí bříška těhotných žen, prohodí pár slov s příbuznými pokřtěných, zejména s dětmi, a rozdá růžence a požehnání. Nakonec se vydá k malému betlému v Sixtinské kapli, kde zůstane několik okamžiků o samotě a modlí se.

Redakčně upraveno

Papež František

image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester