Papež připomíná zavražděného losangeleského biskupa: Odmítněme cestu násilí!

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 3. 2023, 16.53

Před zítřejším pohřbem arcibiskup Gomez uctil památku mons. O'Connella, zavražděného 18. února, mší svatou na předměstí Hacienda Heights, kde byl pomocný biskup této arcidiecéze nalezen bez života. Během bohoslužby přečetl telegram, v němž papež František připomíná tragicky zesnulého biskupa, který se vždy staral o chudé, přistěhovalce a potřebné a věnoval se podpoře pokoje v místním společenství.

image:Image 25/source/orig/24793_21773_0_844.jpeg
Biskup David O' Connell
Angelus News

Kněz a posléze biskup, jehož služba se vyznačovala "hlubokým zájmem o chudé, přistěhovalce a potřebné", "úsilím o zachování svatosti a důstojnosti Božího daru života" a "horlivostí při prosazování solidarity, spolupráce a pokoje v místním společenství". Těmito slovy náklonnosti a uznání papež František označil mons. Davida O'Connella, pomocného biskupa z Los Angeles, který byl 18. února ve věku 69 let zabit manželem své hospodyně Carlosem Medinou, jak se tento muž vyjádřil po zatčení.

Pohřeb

Zítra, 3. března, se v katedrále Panny Marie Andělské bude konat pohřeb tragicky zesnulého biskupa irského původu, pomocného biskupa americké arcidiecéze od roku 2015. Jeho tělo bude uloženo v kryptě katedrály; dnes bylo po celý den vystaveno k poctě věřících. Na mons. O'Connella se vzpomínalo včera večer při zádušní mši v kostele svatého Jana Vianneye v Hacienda Heights, předměstí 20 mil východně od centra Los Angeles, kde biskup žil a kde byl ve svém domě v časných ranních hodinách nalezen mrtev se střelným poraněním hrudníku.

Papežova soustrast

Slova papeže Františka, obsažená v telegramu podepsaném kardinálem státním sekretářem Pietrem Parolinem, přečetl losangeleský arcibiskup José H. Gomez v úvodu eucharistické slavnosti, které se zúčastnil početný zástup věřících. Telegram Gomezovi předal apoštolský nuncius v USA, Christophe Pierre.

"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o předčasném a tragickém úmrtí pomocného biskupa Davida O'Connella," píše se v telegramu, v němž papež František předává duchovním, řeholníkům a laikům losangeleské arcidiecéze "srdečnou soustrast a ujištění o své duchovní blízkosti". Papež se rovněž modlí, aby ti, kdo uctívají památku zavražděného biskupa, "byli utvrzeni v odhodlání odmítat cesty násilí a přemáhat zlo dobrem". "V jisté naději na vzkříšení" pak papež posílá své požehnání na "znamení pokoje a útěchy v Pánu".

Vždy na straně nejslabších

O'Connell je připomínán díky svému úsilí v první linii o nastolení míru mezi policií a losangeleskou komunitou po nepokojích v roce 1992, které následovaly po zbití Afroameričana Rodneyho Kinga. Jako farář kostela pojmenovaného po svaté Francesce Saverii Cabrini (tento úřad zastával 14 let) se staral o 8 000 rodin a dvě školy s celkem 500 žáky ve velmi chudých čtvrtích. Naučil lidi požadovat bezpečnější ulice a parky a místní politiky plnit své sliby. V posledních letech předsedal týmu pro pomoc migrantům v jihokalifornských diecézích, kde pracoval zejména pro rodiny, které opustily Střední Ameriku přes mexickou hranici. O'Connell navštěvoval přijímací střediska, zprostředkovával zápis dětí do katolických škol a pořádal ve farnostech semináře o právech migrantů.

Vigilie a pohřeb

Zádušní mši ve farnosti sv. Jana Vianneye,  vysvětlují oficiální webové stránky arcidiecéze Angelus News, pořádala pastorační oblast San Gabriel, kterou biskup O'Connell vedl jako biskupský vikář od roku 2015 až do své smrti. Dnes večer se v 19 hodin v losangeleské katedrále koná vigilie a zítra pohřeb, kterého se podle Angelus News zúčastní více než 20 biskupů.

Vražda

Biskup byl 18. února kolem jedné hodiny ráno nalezen bez známek života ve svém domě v Hacienda Heights s prostřeleným hrudníkem. Okresní policie reagovala na tísňové volání a jak vyplynulo z prohlášení, které o několik hodin později vydal úřad šerifa, bylo zahájeno vyšetřování pro "smrt střelnou zbraní" dospělého muže, jehož smrt byla na místě konstatována. Americká média původně tvrdila, že O'Connell byl smrtelně zraněn při přestřelce. Vyšetřování okresní policie o několik hodin později potvrdilo, že šlo o vraždu. Dne 20. února byl jako podezřelý z vraždy zatčen 65letý Carlos Medina, manžel hospodyně oběti. Jak vysvětlil šerif Robert Luna, vyšetřovatelé spojili Medinu s tímto zločinem na základě záznamu z bezpečnostních kamer, který ukazoval vozidlo u O'Connellova domu v době, kdy O'Connell zemřel. Muž, který byl ve vazbě, se pak druhý den k činu přiznal, aniž by vysvětlil svůj motiv, uvedl losangeleský prokurátor na tiskové konferenci. Medina byl u losangeleského vrchního soudu obviněn z vraždy prvního stupně s přitěžující okolností, že při vraždě použil střelnou zbraň. Podle amerických médií mu v případě odsouzení hrozí trest 35 let až doživotí.

Život z víry Osobnosti

image:Image Ve víru Velkého tance
Ve víru Velkého tance Pavel Hošek
image:Image Vyznání na hraně času a věčnosti I.
Vyznání na hraně času a věčnosti I. Karel Skalický
image:Image Kdo byl František Suárez?
Kdo byl František Suárez? Daniel Heider
image:Image Cesta malých kroků