Papež v bazilice svaté Anny: Mateřská něha žen dodá církvi novou plodnost

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 7. 2022, 13.48

Při mši svaté, kterou papež František ve čtvrtek 28. července v podvečer sloužil v quebecké národní svatyni sv. Anny, naznačil jedinou cestu ke smíření, jíž je Kristus.

Ve čtvrtek 28. července dopoledne (v podvečerních hodinách našeho času) se papež František vydal do poutní baziliky sv. Anny de Beaupré, vzdálené asi třicet kilometrů od Québeku. Jedná se o nejstarší severoamerické poutní místo. Předsedal zde mši svaté za smíření, při níž koncelebrovali kanadští biskupové a kardinálové spolu s papežovým doprovodem z římské kurie.

„Při životních nezdarech neexistuje nic horšího, než hledat únikové cesty, abychom se s nimi nemuseli vyrovnávat. Svádí nás k tomu nepřítel, který ohrožuje naši duchovní pouť a cestu církve, přeje si naši ochromenost, zahořklost a smutek, chce nás přesvědčit, že už nic nelze dělat a že tudíž nemá cenu pokoušet se o nový začátek."

Kázal papež František na evangelium o emauzských učednících, kteří zažívají „zklamání a bolest“ a v jejichž srdcích po Ježíšově smrti „přebývá pocit krachu“. Totéž se může přihodit také nám, když se střetáváme s oněmi „situacemi, za kterých jsme nuceni přehodnotit svá očekávání a zúčtovat s ambivalentní skutečností, životními temnotami i vlastní slabostí“. Podle Františka lze četné otázky, které si klade dnešní člověk stejně jako kdysi emauzští učedníci, zodpovědět výlučně skrze Boží slovo:

„Je zde jediná cesta, Ježíšova cesta, cesta, jíž je sám Ježíš (srov. Jan 14,6). Jestliže věříme, že Ježíš kráčí po našem boku, svolme, aby se s námi setkal.  Dopřejme jeho Slovu, aby vykládalo dějiny, které prožíváme jako jednotlivci i jako společenství, a naznačilo nám cestu ke smíření. Lámejme společně a s vírou eucharistický chléb, neboť kolem tohoto stolu v sobě opětovně rozpoznáme milované Otcovy děti, povolané ke všeobecnému bratrství. (...) V této bazilice, v níž si připomínáme matku Panny Marie, nelze jinak, než zvýraznit roli, kterou Bůh přisoudil ženě ve svém plánu spásy. Svatá Anna, Nejsvětější Panna Maria a ženy velikonočního rána nám naznačují nové cesty ke smíření. Mateřská něha mnoha žen může církev přivést k nové plodnosti, v níž za sebou zanechá smrt a sterilnost a znovu do svého středu umístí Ježíše, Zmrtvýchvstalého Ukřižovaného." Řekl papež František v kanadské národní poutní svatyni sv. Anny, která každoročně přivítá až milion věřících. Na konci bohoslužby Svatého otce pozdravil quebecký arcibiskup a kanadský primas, kard. Gérald Cyprien Lacroix:

„Mnoho lidí je vám upřímně zavázáno – zejména ti, kteří se zde shromáždili a provázejí vás během vaší pouti po kanadských krajích. Především ale naši bratři a sestry z komunit Prvních národů (First Nations), Métisů a Inuitů. Vaše hluboká a upřímná starostlivost je balzámem k uzdravení mnoha hlubokých ran a nezbytným podnětem k procesu smíření, který je pro tuto zemi velice prospěšný."

Po závěrečném požehnání papež František na svém invalidním vozíku odjel ke kapli, kde se nachází socha svaté Anny, vyřezaná z jediného kusu dubového dřeva, zobrazující Annu držící v náručí svou dceru Marii, ozdobenou zlatou korunou posetou diamanty, rubíny a perlami. Papež František daroval bazilice zlatý růženec a předtím, než opustil chrám, přijal v tichosti do náručí těžce nemocné několikaměsíční dítě. Na závěr zazněla hymna Světových dní mládeže v Torontu - Lumière du monde, které skončily přesně před 20 lety.

Papežské cesty

image:Image Všichni jsme misionáři