Papežské ocenění pro Josefa Kořenka

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace17. 4. 2024, 10.22

Papež František udělil řád sv. Řehoře Velikého 2. stupně – rytíř komandér Josefu Kořenkovi, organizátorovi mnoha aktivit propojujících křesťanství se společností. Významné ocenění mu v pátek 12. dubna 2024 předal arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner, předseda ČBK, a arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Josef Nuzík v křížové chodbě kostela sv. Michala v Olomouci.

image:Image 55/source/orig/54851_36243_0_240412-korenek-rad-1.jpg

Josef Kořenek dlouhodobě iniciuje a realizuje řadu projektů, které staví mosty mezi křesťanstvím a společností v naší zemi, například Dny lidí dobré vůle, Paschalia Olomucensia, filmové dokudrama Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů, projekt Rudolf Jan – muž, jehož srdce bilo pro Olomouc, čtení jmen kněží, kteří zahynuli v době 2. světové války, i řadu dalších.

V současné době se podílí s architektem Josefem Pleskotem na stavbě kaple sv. Jana Pavla II. v Loučce u Vizovic jako poděkování za záchranu obce před likvidací v době druhé světové války. Součástí kaple bude také největší zvonkohra v naší zemi.

Řád sv. Řehoře Velikého

Řád sv. Řehoře Velikého – Ordine di San Gregorio Magno – založil v roce 1831 papež Řehoř XVI. na památku papeže sv. Řehoře I. Velikého jako všeobecný záslužný řád. Uděluje se osobám, které se zasloužily o dobro společnosti, církve a Svatého stolce. Rytíři řádu mají různá privilegia, z nichž je zajímavé historické právo „vjet v sedle“ do chrámu sv. Petra. Rytířům je mj. vyhrazeno čestné místo při papežských ceremoniích. Při vstupu do Vatikánu je Švýcarská garda povinna rytířům vzdávat čest.

Odznakem řádu je osmihrotý, červeně smaltovaný šípový kříž. V modrém okrouhlém středu je zlaté poprsí svatého papeže, které je lemováno nápisem S. Gregorius Magnus. Na zadní straně je vyznačeno řádové heslo Pro Deo et Principe („Pro Boha a Vladaře“) a v opisu Gregorius XVI. P. M. Anno I. („Řehoř XVI. papež v 1. roce pontifikátu“).

Osobnosti

image:Image Císařovna Zita