Olomoucký arcibiskupský palác hostil v úterý 17. února 2026 dvě setkání. Za arcibiskupem Josefem Nuzíkem zavítal ukrajinský velvyslanec, který se zde následně setkal s matkou českého vojáka, padlého při obraně napadené Ukrajiny.
Velvyslanec Ukrajiny Vasil Zvaryč navštívil arcibiskupa Josefa Nuzíka, aby mu poděkoval za finanční dar jednoho milionu korun na opravu vyhořelé školy na západní Ukrajině. Tato katolická škola sv. Jana Pavla II. ve městě Kolomyja v polovině ledna téměř celá vyhořela. Arcibiskup Nuzík školu v listopadu minulého roku sám navštívil při své návštěvě Ukrajiny. Částka, kterou se arcibiskupství rozhodlo darovat, pokryje více než pětinu odhadovaných nákladů na opravu.
„Velmi si vážíme tohoto rozhodnutí o darování milionu korun na opravu školy. Je to obrovská pomoc, která pomůže s obnovou školy po požáru. Není to ale jen pomoc praktická, je to také velmi symbolická pomoc, která ukazuje, že katolická církev je s námi,“ řekl ukrajinský velvyslanec Vasil Zvaryč a velmi ocenil i to, že arcibiskup minulý rok v listopadu Ukrajinu navštívil. „Potřebujeme takových návštěv co nejvíc. Pokud vidíme, že nejsme v této těžké době sami, dodává nám to sílu ducha i odhodlání,“ doplnil.
Při společném rozhovoru arcibiskup ukrajinskému velvyslanci mimo jiné popisoval své zážitky z listopadové cesty na Ukrajinu. „První noc jsme tam zažili poplach. Připadal jsem si, jako když jsem byl před mnoha lety na vojně – najednou někdo bouchá na dveře, člověk je jen v pyžamu…“ líčil arcibiskup. Velmi ho také oslovila minuta ticha, při které ukrajinský národ, vždy v devět hodin, myslí na vojáky bojující na frontě. „Byli jsme ve Lvově a právě jsme jeli po čtyřproudé silnici. V devět hodin se všechno zastavilo, všichni vystoupili z aut. I my jsme se pomodlili za padlé a za mír.“
Arcibiskupský palác tento den zároveň posloužil jako místo setkání ukrajinského velvyslance s matkou českého vojáka, který při obraně Ukrajiny položil svůj život. Velvyslanec Zvaryč upřímně ocenil čin Jiřího Kotrly, bývalého člena slavné 3. útočné brigády, který padl minulý rok v srpnu při obraně Izjumu. „Ujistil mě, že je pro ně priorita najít Jirku a ostatní chlapce, kteří jsou pohřešovaní. Říkal, že Jirkovo tělo je opravdu na území, které zabrali Rusové, a že v této chvíli Rusové nejsou ochotni vyjednávat o navrácení ostatků,“ popsala matka padlého Čecha a ocenila postoj arcibiskupa Nuzíka k činu jejího syna.
„To, že se otec arcibiskup staví na stranu skutku mého syna, je pro mě důležité, protože tím se jasně definuje jeho skutek: že to nebyl žádný žoldák, žádný pomatenec, ale statečný člověk,“ řekla s odkazem na kolující dezinformace, které se často snaží hrdinství padlých vojáků relativizovat. „Ozývají se hlasy typu: Proč jsi ho tam pouštěla? Bylo to úplně zbytečné. Často se nezmůžou ani na vyjádření soustrasti, kterou by vyjádřili v případě jakéhokoliv jiného úmrtí.“ Řekla však, že její syn zemřel jako věřící křesťan, který bral víru velmi vážně. „Zanechal pár hlasových vzkazů, které vždycky končí: Bůh ti žehnej!“
Víra je pro ni v této době důležitou věcí, která jí pomáhá nacházet útěchu. „My jako křesťané máme ještě další možnosti, protože věříme, že Bůh je a že je dobrý a že nás slyší. A také, že nám v pravý okamžik řekne, co máme udělat a taky nám k tomu dá sílu,“ pověděla matka Jiřího Kotrly.
Památku jejího syna má uctít také vznikající expozice Paměti národa a organizace Vlna solidarity, která by měla stát na olomouckém Horním náměstí. „Pokud nám město schválí zábor plochy, tak bude výstava zahrnovat devět panelů a každý bude věnován jednomu konkrétnímu českému vojákovi padlému na Ukrajině,“ uvedla Petra Čakanová z Paměti národa. Expozice s názvem Svoboda za nejvyšší cenu je plánovaná v termínu od 2. do 16. března.