Pozitivní vývoj ve vietnamsko-vatikánských vztazích

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 4. 2022, 16.55

Ve dnech 21. a 22. dubna se v Hanoji uskutečnila jednání delegací Vietnamské republiky a Svatého stolce, které vedli Ha Kim Ngoc, náměstek ministra zahraničních věcí Vietnamu, a mons. Mirosław Wachowski, zástupce sekretáře pro vztahy se státy Svatého stolce. Uvažuje se o zřízení úřadu papežského vyslance se sídlem v Hanoji.

image:Image 11/source/orig/10694_kjhkjhg.jpeg

Setkání, o kterém informovalo vatikánské tiskové středisko, proběhlo v „srdečné a uctivé atmosféře“. Obě strany, jak informoval vatikánský tiskový mluvčí Matteo Bruni, dosáhly široké a plné shody o vztazích mezi Vietnamem a Svatým stolcem, včetně otázek týkajících se katolické církve ve Vietnamu. Obě strany uznaly, že vztahy mezi Vietnamem a Svatým stolcem se v poslední době vyvíjejí pozitivně a, navzdory obtížím způsobeným omezeními souvisejícími s pandemií, vždy docházelo k neustálé a konstruktivní výměně názorů.

Obě strany se shodly, že vztahy mezi Vietnamem a Svatým stolcem by měly být i nadále udržovány na základě vzájemně sdílených zásad a plodného dialogu s cílem upevnit vzájemnou důvěru a posílit vztahy v zájmu obou stran a katolické komunity ve Vietnamu. Dále se dohodly na příslušných otázkách, aby v blízké budoucnosti zvýšily úroveň vztahů mezi Vietnamem a Svatým stolcem z nerezidentního papežského zástupce na rezidentního, a ujednaly budoucí kroky, které je třeba podniknout ke zřízení úřadu rezidentního papežského zástupce v Hanoji.

Svatý stolec pozorně sleduje hluboký a dynamický život katolické komunity ve Vietnamu a povzbuzuje katolickou církev v této zemi, aby přispívala ke společnému dobru a prosperitě Vietnamu, jak to katolická komunita konkrétně dosvědčila v nejkritičtějších obdobích pandemie, dobrovolnou prací v nemocnicích a pomocí potřebným. Obě strany se také rozhodly ke svolání 10. zasedání společné pracovní skupiny mezi Vietnamem a Svatým stolcem ve Vatikánu. Datum schůzky bude dohodnuto diplomatickou cestou.

Při této příležitosti delegace Svatého stolce také navštívila místopředsedu vlády, pana Phan Binh Minha. Delegace navštívila také další úřady v zemi a v nejbližších dnech se setká se členy vietnamské biskupské konference, která se schází na plenárním zasedání v Thai Binh.

Přeložila: Jana Gruberová

Pastorace