Předsedové biskupských konferencí zemí Evropy se sešli na Maltě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 12. 2023, 11.22

Ve dnech 27. až 30. listopadu se na Maltě konalo plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které mělo téma “Nové kroky pro synodální církev v Evropě“. Na pozvání maltského arcibiskupa Charlese J. Scicluny se sešli předsedové biskupských konferencí zemí Evropy a diskutovali o vývoji synody, zaměřili se také na roli biskupů v synodální církvi a v nadnárodních strukturách. Českou republiku zastupoval pražský arcibiskup a předseda ČBK Mons. Jan Graubner.

image:Image 47/source/orig/46512_foto-malta-rotonda-768x512.jpg
Foto: CCEE

Arcibiskup Vilniusu Gintaras Grušas, předseda CCEE, ve svém úvodním slově nastínil některé z následujících bodů synodálních výzev na evropském kontinentu; zdůraznil odhodlání biskupů rozvíjet synodální církev, k čemuž vzývá i papež František. Vyzdvihl význam evropských církví v oblasti synodální spolupráce a zdůraznil, že církve v Evropě musí bojovat proti zneužívání a znovu zopakoval povinnost zavádět konkrétní a účinná opatření.

Mezi výzvy, kterým evropská církev čelí, patří zejména ochrana života a lidské důstojnosti, pastorace mládeže, nové migrační vlny, skryté pronásledování křesťanů v Evropě a nové hranice umělé inteligence. Největším úkolem zůstává evangelizace, která je stále více ovlivňována sekularismem, fundamentalismem a populistickým nacionalismem.

Evropští biskupové se také se znepokojením zabývali válečnými konflikty. Válkou na Ukrajině, která trvá již druhým rokem, situací v Náhorním Karabachu a také krizí ve Svaté zemi, přičemž znovu zdůrazňují, že válka není řešení a obnovili výzvu k definitivnímu příměří, k pokračování propouštění rukojmích a k zachování otevřených humanitárních koridorů do Gazy.

Během plenárního zasedání promluvil generální sekretář synody kardinál Mario Grech na téma biskupské služby v synodální církvi a také kardinál Jean-Claude Hollerich, SJ, generální relátor synody, který hovořil o úloze nadnárodních struktur a vývoji synodální cesty v budoucnu. Kardinál Grzegorz Rys, arcibiskup lodžský, přednesl zprávu pracovní skupiny pro aktualizaci dokumentu Charta OEcoumenica, který byl vydán v roce 2005 a týká se spolupráce mezi křesťanskými církvemi v Evropě, který zástupci CCEE a CEC podepsali v roce 2001.

Na konci jednání biskupové jednomyslně odsouhlasili přemístění sídla biskupství CCEE ze švýcarského St. Gallenu do Říma v roce 2024 a zároveň vyjádřili vděčnost švýcarské církvi, zejména diecézi St. Gallen, za přijetí a podporu, kterou jim poskytla a doprovázela práci sekretariátu CCEE.

Zdroj: CCEE

Synoda 2021–2024 Předseda ČBK Biskupové

image:Image Ježíš
Ježíš James Martin