Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Přes tři tisícovky mladých z České republiky se chystají do Lisabonu na setkání s papežem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace26. 6. 2023, 9.58
TiskTisk

Ve dnech 1.–⁠6. srpna 2023 proběhne v portugalském Lisabonu 38. ročník Světových dnů mládeže. Z České republiky se na setkání s papežem Františkem a se svými vrstevníky z celého světa vypraví celkem 3 136 mladých lidí ve věku 16–⁠30 let, které doprovodí 9 biskupů. “Těším se, že se v Lisabonu setkám s mladými věřícími z celého světa, kteří mě mohou povzbudit a inspirovat ve víře,” říká jedna z českých účastnic Kristýna Šimůnková.

image:Image 36/source/orig/35441_01-sdm.jpg
Zdroj: https://www.lisboa2023.org

Do Portugalska je přihlášeno z celého světa více než 540 tisíc účastníků ze 196 zemí a přes 20 tisíc dobrovolníků. Kromě mladých lidí se ho zúčastní také 660 biskupů, kteří budou účastníky doprovázet a připojí se k různým programům a liturgickým slavnostem.

Poslední Světové dny mládeže (SDM) se uskutečnily v Panamě v roce 2019 a zúčastnilo se jich kvůli vzdálenosti pouze necelých 300 poutníků z ČR. V Evropě se SDM naposledy konaly v polském Krakově v roce 2016, kam dorazilo přibližně 6 tisíc mladých z České republiky. “Na letošní Světové dny mládeže se od nás chystá více než 3 tisíce účastníků, což je v porovnání s potvrzenými poutníky ze Slovenska, kterých je přihlášeno přibližně 1 500, velmi slušné číslo,” zdůrazňuje Roman Kubín, ředitel Sekce pro mládež ČBK a dodává: “Velmi nás těší tak obrovský zájem o toto celosvětové setkání s papežem a dalšími mladými katolíky z celého světa, které, jak doufám, bude pro českou mládež povzbuzením a inspirací pro skutečné prožívání jejich víry ve společnosti, která se pokládá za ateistickou,” upřesňuje.

SDM předchází tzv. Dny v diecézi v termínu od 26. do 31. července, v rámci kterých mají poutníci z jednotlivých států společný program v jedné z portugalských diecézí. Čeští poutníci navštíví Diecézi Porto. Ubytování jim zajistí místní rodiny, které mladým nabídnou volné kapacity ve svých domovech.

Samotné SDM, jejichž letošní motto je inspirováno biblickým citátem z Lukášova evangelia: „Maria se vydala na cestu a spěchala“ (Lk 1,39), budou oficiálně zahájeny v úterý 1. srpna mší svatou v Lisabonu. Následně každý den dopoledne bude pro účastníky z ČR přichystán program v českém centru a odpoledne si budou moci vybrat z rozmanité nabídky programů, které jim připravila portugalská strana po celém Lisabonu.

Papež František přiletí do Lisabonu z Říma ve středu 2. srpna dopoledne. V pátek, 4. srpna, večer se společně s ním mladí pomodlí křížovou cestu a setkání vyvrcholí v sobotu 5. srpna noční vigilií v parku Campo da Graça a v parku Tejo. Po jejím skončení na tomto místě všichni mladí přespí do následujícího dne, aby se zúčastnili závěrečné nedělní mše svaté, kterou bude celebrovat papež František. Živý přenos této bohoslužby přinese i Česká televize a TV Noe.

Z České republiky doprovodí mladé účastníky devět biskupů: Pavel Posád, pomocný českobudějovický biskup, který je delegátem ČBK pro pastoraci mládeže; dále brněnský biskup Pavel Konzbul; českobudějovický biskup Vlastimil Kročil; královéhradecký biskup Jan Vokál; plzeňský biskup Tomáš Holub; biskup Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze; biskup Martin David, administrátor ostravsko-opavské diecéze; pomocný pražský biskup Zdenek Wasserbauer a pomocný olomoucký biskup Antonín Basler.

SDM jsou celosvětovým setkáním mladých s papežem, které inicioval sv. Jan Pavel II. Je to také pouť, oslava mládeže, prezentace univerzální církve a prostředek evangelizace mladých. SDM otevírají své dveře všem bez ohledu na to, jak jsou církvi blízcí nebo vzdálení a sdružuje miliony mladých lidí z celého světa.

Obyvatelé Portugalska jsou převážně katolíci a podle nejnovějších údajů se k nim hlásí přibližně 80 % občanů. Podle studie Centra Benedikta XVI. pro náboženství a společnost se ke katolické víře hlásí přibližně 53 % portugalské mládeže, což představuje vyšší číslo, než je evropský průměr. V Portugalsku je 21 diecézí a 4380 farností.

Více informací naleznete zde: www.svetovednymladeze.cz nebo na www.lisboa2023.org

Focusy

Světové dny mládeže Mladí v církvi

Mohlo by vás zajímat

image:Image Věroměr
Věroměr Max Kašparů
Cena: 61 Kč
image:Image Křesťanství v pěti slovech
Křesťanství v pěti slovech Lukáš Targosz
Cena: 171 Kč
image:Image Cesta k radosti a vnitřnímu klidu
Cesta k radosti a vnitřnímu klidu Anselm Grün
Cena: 223 Kč
image:Image Parabible
Parabible Alexandr Flek
Cena: 239 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou