Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Profesor Tomáš Halík představil v Římě svou knihu

Autor: Vojtěch Razima Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace3. 12. 2022, 9.15
TiskTisk

Na Papežském teologickém institutu Jana Pavla II. v Římě se v pátek 2. prosince uskutečnilo slavnostní představení nového italského překladu knihy Tomáše Halíka Odpoledne křesťanství. Při této příležitosti promluvilo kromě autora knihy i několik osobností ze světa teologie, včetně kardinála Michaela Czerneho.

image:Image 21/source/orig/20262_img-2044.JPG
Tomáš Halík na slavnostním představení italského překladu své knihy Odpoledne křesťanství.
Foto: Vojtěch Razima

Nového překladu do italského jazyka se kniha profesora Tomáše Halíka dočkala po roce od svého prvního vydání v češtině pod názvem Odpoledne křesťanství: odvaha k proměně. Prezentace nového vydání, která se v předchozích dnech konala také v Miláně a Florencii, se uskutečnila v aule Papežského teologického institutu Jana Pavla II. v Římě a zúčastnili se jí kromě českého teologa také další hosté. Své dojmy a postřehy k obsahu knihy přišli vyjádřit např. prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji kardinál Michael Czerny, sekretář Dikasteria pro nauku církve Armando Matteo nebo italský filozof Luca Bagetto.

Kardinál Czerny upozornil hned na začátku svého příspěvku na tematickou komplexnost Halíkova díla: „Jaký typ knihy máme před sebou? Je to něco na způsob Vyznání sv. Augustina? Je to apologie sv. Johna Henryho Newmana nebo Jungova analýza? Jedná se o duchovní cvičení, jako napsal sv. Ignác z Loyoly? Nebo jde o ekleziologii a misiologii na způsob II. vatikánského koncilu? Sám na tuto otázku nenacházím odpověď.“

Kniha Odpoledne křesťanství se věnuje tématu víry a budoucnosti křesťanství na pozadí krizí a změn, jimiž v průběhu času prochází. Halík si klade otázku po identitě křesťana a církve v dnešním světě, ve kterém už nebojuje jedna konfese proti druhé ani křesťanství proti dogmatickému ateismu, ale kdy rozdělení prochází skrze církve a věřící samotné. Křesťanství budoucnosti má být podle něj schopné svým vnitřním problémům porozumět a najít tak své místo v aktuálním světě.

Profesor Halík se ve svém příspěvku zaměřil také na to, co je církvi podle něj nejvlastnější: „To, co přes veškeré změny zůstává jádrem naší identity, je Velikonoční událost – Boží milost vtělená v osobě, příběhu, smrti a vzkříšení Ježíše Krista – která ovšem neskončila, ale pokračuje. Církev je součástí tohoto velikonočního procesu a krize, kterými prochází, tak vstupují do tajemství kříže. Něco musí zemřít, ale následuje vzkříšení, které je zároveň přetvořením v něco nového – však i Ježíšovi nejbližší ho nemohli po zmrtvýchvstání hned poznat.“ Halík tak vidí v některých krizích církve, jako je odliv věřících nebo prázdné kostely a semináře, spíše prorocké znamení: „Ptejme se: Kde je vzkříšený Kristus dnes? Rozhodně ho nemáme hledat v prázdných hrobech, nemáme hledat živého mezi mrtvými.“ Budoucnost církve je podle českého teologa v opuštění svých vlastních hranic, ve větším ekumenickém dialogu a ve schopnosti hledání Božího působení ve světě a mezi lidmi.

Řadu příspěvků ze strany pozvaných hostů ukončil ředitel Institutu Jana Pavla II. Philippe Bordeyne, který pozitivně ohodnotil knihu jako „dílo, které nutí člověka myslet“. Na závěr téměř hodinové události pak profesor Tomáš Halík poděkoval za milé přijetí a před autogramiádou nového vydání své knihy se s přítomnými rozloučil slovy: „Během příspěvků svých kolegů jsem téměř zapomněl na fakt, že neumím italsky, a tak jsem rozuměl téměř všemu. Vskutku letniční moment!“


Focusy

Osobnosti Biskupové

Mohlo by vás zajímat

image:Image Magor a jeho doba
Magor a jeho doba Marek Švehla
Cena: 449 Kč
image:Image Starec a slzy
Starec a slzy Václav Ventura
Cena: 179 Kč
image:Image Petr Pavel
Petr Pavel Dana Čermáková
Cena: 359 Kč
image:Image Ve víru Velkého tance
Ve víru Velkého tance Pavel Hošek
Cena: 242 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou