Do deváté sezóny vstupuje projekt Otevřené chrámy, který připravuje Biskupství ostravsko-opavské za finanční podpory Moravskoslezského kraje. V letošní sezóně se v ostravsko-opavské diecézi návštěvníkům otevírá více než 50 kostelů a v sedmi z nich bude přístupná kostelní věž.
Hlavní novinkou je dřevěný kostel Božího Těla v Gutech.
„Je to místo s velkou symbolikou nového začátku po ničivém požáru. Od roku 2021 se v kostele znovu scházejí místní věřící. Nyní jej otevíráme i pro další návštěvníky,“ uvádí za Biskupství ostravsko-opavské Miroslav Přikryl – vedoucí Odboru dotačních projektů a církevní turistiky.
Novinek je ale více. „Do projektu jsme zařadili po přestávce také farní kostel v Českém Těšíně a zcela nově i poutní kostel na Maria Hilf u Zlatých Hor. Jedná se o chrámy, které jsme vybrali v souvislosti s Jubilejním rokem 2025, protože se jedná o Jubilejní chrámy naší diecéze, a patří proto mezi časté poutnické cíle,“ zmiňuje biskup Martin David. K Jubilejním chrámům dále patří kostely, které jsou stálicemi Otevřených chrámů: katedrála Božského Spasitele v Ostravě, konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě, poutní kostel Panny Marie Bolestné na Cvilíně a kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku.
V letošní sezóně se počet zpřístupněných kostelů opět zvýšil. Návštěvníky Jeseníků potěší kromě kostela ve Starém Městě u Bruntálu a výhledu z kostelní věže v Bruntálu také novinka v podobě chrámu Nejsvětější Trojice v Malé Morávce. V Karviné-Fryštátu se věž kostela Povýšení svatého Kříže otevře jednou měsíčně s průvodcem. Ve Staré Karviné mohou turisté zavítat nejen k Šikmému kostelu, ale také na místo, kde dříve stával kostel sv. Jindřicha. I tento zbořený kostel je do Otevřených chrámů zapojen.
„Před návštěvou každého kostela je dobré podívat se na náš web www.otevrenechramy.cz,“ podotýká koordinátorka projektu Adéla Pánek Hudečková. Kromě otevírací doby tam zájemci najdou informaci, zda je kostel otevřený s průvodcem, bez průvodce či na objednání.
V letošním roce myslí pořadatelé Otevřených chrámů více také na dětské návštěvníky. Od 1. června pro ně bude připravena hra, se kterou mohou objevit poklady dřevěné sakrální architektury v Podbeskydí. Průvodci dětem budou dva myšáci.
Projekt Otevřené chrámy již od roku 2017 zpřístupňuje sakrální stavby v Moravskoslezském kraji všem zájemcům, kteří chtějí poznat kořeny a současnost křesťanství v tomto regionu. Do projektu jsou zapojeny kromě římskokatolických také kostely Českobratrské církve evangelické a Slezské církve evangelické augburského vyznání. „Chceme ukázat, že kostely jsou tady pro každého. Nemají být uzamčenými pevnostmi, ale místy přijetí, ztišení a inspirace,“ podotýká Přikryl. V roce 2024 projekt Otevřené chrámy přilákal do kostelů na 290 tisíc návštěvníků.