Rodák z Jablunkova P. Roman Czudek se stal novým generálním sekretářem ČBK

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace25. 1. 2024, 18.15

Na Arcibiskupství pražském jednali od 22.–24. ledna 2024 na svém 138. zasedání ČBK biskupové Čech, Moravy a Slezska. Jedním ze závěrů tohoto zasedání je i výběr nového generálního sekretáře České biskupské konference – P. Romana Czudka.

image:Image 50/source/orig/49926_32343_0_dsc00925.jpg
Foto: nepomucenum.it

P. ThLic. Roman Czudek se narodil 18. dubna 1975 v Jablunkově, vystudoval teologii na Papežské lateránské univerzitě v Římě a po ukončení studia působil v těchto farnostech ostravsko-opavské diecéze:

2000 až 2001 farní vikář v Karviné

2001 až 2004 Skalice-Baška

2004 až 2006 studium Řím – licenciát

2006 až 2012 Chlebovice-Staříč

Na návrh České biskupské konference byl k 1. srpnu 2013 jmenován vicerektorem Papežské koleje Nepomucenum, kterýžto post zastával až do roku 2018, kdy se stal jejím rektorem. Působí rovněž jako předseda Českého náboženského střediska Velehrad v Římě,, které je kulturně duchovním centrem pro české poutníky ve Věčném městě. Jeho bratrem je Mons. Mgr. Jan Czudek, Th.D., generální vikář ostravsko-opavské diecéze.

Na postu generálního sekretáře České biskupské konference nahradí P. Stanislava Přibyla, CSsR, kterého v prosinci loňského roku jmenoval papež František biskupem litoměřické diecéze. Přesný termín nástupu P. Czudka do funkce bude stanoven později.

Osobnosti Plenární zasedání ČBK

image:Image Boží svědek v propasti zla
Boží svědek v propasti zla Yves Bériault
image:Image Století mučedníků