Romská pouť opět zaplnila Svatý Kopeček. Poutníci objevovali, jak překonávat překážky

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace22. 6. 2022, 16.00

Olomouc – Setkávání, sdílení a společenství. S tímto záměrem zamířily 18. června na olomoucký Svatý Kopeček téměř čtyři stovky poutníků. Ti si v rámci tradiční Romské pouti vychutnali bohatý program včetně mše svaté, hudby a tance. Motivem letošního ročníku byla slova svatého Josefa Pháripena čaj tuke den zor, te džas dur (Těžkosti ti mohou dát sílu jít dál). Mši svatou celebroval Mons. Václav Malý.

image:Image 14/source/orig/13313_001939-05-040841.jpg
Foto: Anna Halamová

Letošní čtyřiadvacátý ročník Romské pouti odstartovala mše svatá, kterou sloužil ve svatokopecké bazilice Navštívení Panny Marie Mons. Václav Malý, titulární biskup marcelliánský a pomocný biskup pražský, spolu s P. Pavlem Ryšavým a P. Jiřím Cahou. „Tématem byly těžkosti svatého Josefa. Ten měl své sny a představy o jednoduchém životě v manželství, ale nakonec musel bojovat s řadou těžkostí a problémů. Naučil se překonávat překážky. To může být Romům blízké,“ nastínil salesiánským kněz P. Jiří Caha z Ostravy, pro kterého šlo již o desátý ročník.

„Je důležité být pokorný, odolný a stavět se překážkám čelem. To je výzvou pro každého člověka,“ dodal. Po mši svaté následoval prostor pro setkávání a prezentace skupin poutníků. Na pozadí dynamické hudby a barvitých tanečních vystoupení se představily komunity z Ostravy, Přerova nebo Brna. „Naším cílem bylo, aby se setkávali Romové a lidé zabývající se pastorací Romů. To se nám podařilo. Nechtěli jsme oslovit širokou veřejnost, ale spíše specifickou skupinu,“ nastiňuje jedna z organizátorek akce Ludmila Gottwaldová.

Duchovní rozměr je pro Romy klíčový

Podle Gottwaldové byla letošní Romská pouť více duchovně zaměřená než v předchozích letech. „Chtěli jsme, aby kněží a pan biskup chodili mezi lidmi a vzájemně si naslouchali. A to se povedlo na výbornou,“ doplňuje s tím, že událost atmosférou i mírou sdílení překonala minulé ročníky. „V posledních letech na rozdíl od kvantity počtu účastníků preferujeme duchovní rozměr společného setkávání,“ potvrzuje ředitel Charity Olomouc Petr Prinz s tím, že jde o správný směr.

Čtyřiadvacátý ročník Romské pouti, která se koná nepřetržitě od roku 1998, podle něj ukázal, že letitá duchovní akce má stále smysl. „Když z něčeho uděláme tradici, stáváme se zodpovědnými za to, že dobré skutky budou pokračovat. Žijeme v době neustálých změn a potřebujeme věci, kterých se můžeme chytit. To je klíčové obzvláště pro Romy, kteří mohou skrze tuto událost zažívat důležité duchovní společenství,“ zakončil Petr Prinz.

Tobiáš Czekaj, Charita Olomouc

Život z víry Biskupové

image:Image Direktorium pro katechezi
Direktorium pro katechezi