Skončilo společné plenární zasedání ČBK a KBS

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace18. 10. 2023, 17.02

Ve dnech 16.–18. října 2023 jednali biskupové z České republiky a Slovenska v poutním domě sv. Františka z Pauly na Vranově u Brna. 137. zasedání ČBK se účastnil rada Apoštolské nunciatury v ČR Mons. Giuseppe Silvestrini a zástupci mužských a ženských řeholí, sr. Krista Chládková OP a arciopat Prokop Siostrzonek OSB.

image:Image 44/source/orig/43602_2023-10-17vohlvh21606-1.jpg
Foto: Vojtěch Hlávka, Člověk a Víra

Úvodní den plenárního zasedání České biskupské konference (ČBK) a Konference biskupů Slovenska (KBS) byl určen k neformálnímu setkání všech zúčastněných. Biskupové navštívili kostel sv. Barbory v Adamově, kostel Jména Panny Marie ve Křtinách, kde společně slavili mši svatou, kostel sv. Josefa v Senetářově a kostel sv. Petra a Pavla v Jedovnicích.

Úterní zasedání zahájil ostravsko-opavský biskup Martin David duchovním zamyšlením. Přítomné biskupy pozdravil jménem Svatého stolce rada Apoštolské nunciatury v ČR Mons. Giuseppe Silvestrini. Arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, přítomné informoval o situaci církve v dnešní společnosti. Sestra Krista Chládková OP a arciopat Prokop Siostrzonek OSB informovali o uplynulých aktivitách mužských a ženských řeholí. Následovala diskuze nad ekonomickými záležitostmi, které se týkaly převážně rozpočtu ČBK. Byly schváleny termíny společných kostelních sbírek v roce 2024. Biskupové dále řešili podněty z komisí, rad a pracovních skupin ČBK. Ohlédli za uplynulými Světovými dny mládeže, diskutovali nad termínem slavení Světových dnů mládeže v diecézích. Naplánovali pouť biskupů u příležitosti Jubilejního roku 2025. Paralelně probíhalo jednání Konference biskupů Slovenska.

Čeští, moravští a slovenští biskupové zakončili jednání společnou mší svatou v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Hlavním celebrantem byl Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a předseda ČBK, homilii pronesl pomocný biskup bratislavské arcidiecéze Mons. Jozef Haľko. Na závěr mše svaté pozdravil přítomné Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku.

Na středečním společném zasedání ČBK a KBS se biskupové věnovali tématu manželství a doprovázení rodin. Diskutovali nad podobou příprav snoubenců na svátost manželství. Biskupům byl představen mezinárodní Apoštolát Courage a Encourage, který se věnuje pastoraci a duchovnímu doprovázení homosexuálně orientovaných osob v katolické církvi. V závěru společného zasedání zúčastnění biskupové diskutovali nad formací kněží a bohoslovců.

Biskupové Plenární zasedání ČBK

image:Image Víra bojující
Víra bojující Wilfrid Stinissen
image:Image Přátelství je víc než láska