Slavnosti Navalis připomenou sv. Jana Nepomuckého

Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace11. 5. 2022, 13.09

Po čtrnácté v novodobé historii oslaví Pražané tuto sobotu a neděli patrona mostů a „lidí od vody“ sv. Jana Nepomuckého.

image:Image 12/source/orig/11381_8232_0_navalis-ohnostroj.jpg

Svatojánské slavnosti Navalis zahájí v sobotu 14. května ve 14.00 Chorvatsko – Benátské odpoledne na náplavce u Hergetovy Cihelny.

Hlavní těžiště oslav však čeká Prahu až o den později, v neděli 15. května. Program začne ve 14.30 na Hradčanském náměstí zdobením koní, jimž o dvě hodiny později požehná kardinál Dominik Duka. Po tomto obřadu pak pražský arcibiskup odslouží od 17.30 ve svatovítské katedrále mši svatou, po níž se procesí věřících přemístí na Karlův most. Zde v 19.45 vyvrcholí maraton lodí z balkánské řeky Neretvy, po němž se ve 20.00 uskuteční pobožnost před kostelem sv. Františka na Křižovnickém náměstí. Letošní oslavy pak zakončí od 20.30 koncert pořádaný na hladině Vltavy.

Historie svatojánských slavností Navalis sahá až do května roku 1627, kdy se v Praze konalo první hudební vystoupení na lodích; tehdy při příležitosti přenesení ostatků sv. Norberta do Strahovského kláštera.

Více o Navalis zde

(pri)

Život z víry Liturgie a bohoslužby Světci dneška

image:Image Živá řeka evangelia 3.
Živá řeka evangelia 3. Pavel Ambros
image:Image Liturgie pramene