Slovinští biskupové odsoudili chování P. Rupnika a postavili se na stranu obětí

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 12. 2022, 11.51

Ke skandálu kolem mezinárodně známého umělce a jezuitského kněze Marka Rupnika se ve čtvrtek vyjádřili slovinští biskupové. "Poté, co jezuitští představení potvrdili pravost faktů, odsuzujeme všechny Rupnikovy emocionální, sexuální a duchovní násilné činy, jakož i jeho závažné zneužití svátosti smíření," stojí v oficiálním prohlášení slovinské biskupské konference. Přednesl je její předseda biskup Andrej Saje spolu s lublaňským arcibiskupem Stanislavem Zorem na tiskové konferenci v Lublani.

image:Image 22/source/orig/21251_rupnik.jpg
Foto: Wikimedia Commons

Několik slovinských řeholnic obvinilo mezinárodně známého řeholníka z duchovního a sexuálního zneužívání, k němuž mělo dojít v 90. letech. Na počátku prosince se případ dostal do médií. "S velkým smutkem a znepokojením sledujeme odhalení různých případů zneužívání ze strany otce Rupnika, ke kterým docházelo po dlouhou dobu a o kterých se současní slovinští biskupové dozvěděli z médií," uvádí se v prohlášení, které biskupská konference přijala po středečním mimořádném zasedání.

Vyjádřili politování nad tím, že "tyto zavrženíhodné činy zůstaly tolik let skryty a způsobily utrpení obětem a jejich příbuzným". Jakékoli zneužití duchovní moci a autority k násilí na jiných podřízených je nepřijatelné a odsouzeníhodné.“ „Stojíme na straně obětí, vyjadřujeme jim svůj soucit a blízkost a zavazujeme se jim pomáhat," uvedli také biskupové.

Do budoucna se prý budou snažit o "větší transparentnost a nulovou toleranci fyzického, sexuálního, psychického a duchovního násilí". Do budoucna chtějí s větší ostražitostí sledovat, co se děje v našich církevních společenstvích, aby už nedocházelo ke zneužívání církevní autority.

68letý slovinský jezuita a umělec Marko Rupnik byl obviněn ve dvou různých případech. Kromě sexuálního zneužívání řeholnic v komunitě, již duchovně vedl a k němuž mělo dojít v 90. letech v jeho rodném Slovinsku, čelí obvinění z toho, že ve svátosti smíření udělil rozhřešení osobě, s níž sám zhřešil proti 6. přikázání. Za to byl v květnu 2020 exkomunikován. Poté, co Rupnik vyjádřil lítost, byla exkomunikace zrušena. Nadále však nesmí vykonávat duchovní službu.

Zdroj: Kathpress, Vatican News

Ochrana nezletilých v církvi Biskupové

image:Image Deset návyků pro šťastné matky
Deset návyků pro šťastné matky Meg Meekerová