Slovinští jezuité se postavili na stranu Rupnikových obětí a omluvili se jim

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 1. 2023, 11.18

Slovinští jezuité žádají o odpuštění obětí zneužívání ze strany člena řádu, známého teologa a výtvarníka P. Marka Rupnika. Z účasti na výuce ho nově také vyloučila Papežská univerzita Gregoriana. 68letý slovinský jezuita žijící posledních třicet let v Římě měl sexuálně a duchovně zneužít devět žen z řeholní komunity Loyola, ve které působil jako kněz na přelomu 80. a 90. let.

image:Image 23/source/orig/22184_whatsapp-image-2023-01-13-at-12-35-30.jpeg
Vatican News

Agentura Kathpress uvedla, že podle interního sdělení již nesmí P. Rupnik na jezuity řízené římské univerzitě vyučovat ani vést vědeckou práci.

Slovinští jezuité vydali své prohlášení 6. ledna na svých webových stránkách: „Je zjevné, že naše jezuitská provincie nedokázala v minulosti obětem naslouchat a adekvátně jednat, aby jejich utrpení ukončila. Plně přijímáme a chápeme rozhořčení, hněv a zklamání obětí i jejich blízkých,“ napsali slovinští jezuité v prohlášení, které zveřejnili na svém webu minulý týden.

Obvinění vznesená proti Rupnikovi je „hluboce šokovala. Věříme v upřímnost řeholnic a dalších obětí, které hovoří o svém utrpení a dalších okolnostech týkajících se emočního, sexuálního a duchovního zneužívání ze strany našeho bratra.“ Všechny poškozené také požádali za odpuštění s tím, že doufají, že náležité vyšetření těchto případů a soudní proces odhalí „celou pravdu“.

Již před Vánoci se k případu oficiálně vyjádřila slovinská biskupská konference, jež se také postavila na stranu obětí a podpořila je.

Zdroj: Catholic News Agency, Kathpress

Ochrana nezletilých v církvi