Spolek Člověk a Víra přivezl do ostravské katedrály nejvydařenější snímky z poslední doby

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace4. 3. 2024, 9.46

Až do 5. dubna mohou návštěvníci v ostravské katedrále Božského Spasitele obdivovat zdařilé snímky z církevního prostředí. Spolek Člověk a Víra totiž přivezl do ostravsko-opavské diecéze svou nejnovější putovní výstavu. Významná část velkoformátových fotografií navíc pochází právě z našeho regionu.

image:Image 53/source/orig/52407_34040_0_vernisaz_cav.jpg
Foto: Michaela Gavláková, Člověk a Víra

Aktuální putovní výstava se na veřejnosti objevila poprvé loni v listopadu v Praze na Hradčanech, odkud zamířila do Polska. Nyní je zpět v Česku a až do 5. dubna bude dělat radost v ostravské katedrále. Kromě základní sady fotografií obsahuje ostravská výstava také místní přílohu – výběr dalších velmi povedených fotek, které pocházejí z ostravsko-opavské diecéze.

První návštěvníci si výstavu mohli spontánně prohlédnout již v neděli 3. března v čase ranních bohoslužeb. Skutečný začátek ale přišel až v 10.30 při vernisáži, kterou provedla jedna ze členek spolku Lena Nowak. Připomněla, že projekt Člověk a Víra rozvíjí žánr reportážní fotografie v církevním prostředí od roku 2011 a v naší diecézi má své zástupce od roku 2014 – tedy již deset let. „Není to jen spolek lidí, které spojuje fotografování. Stali jsme se skutečně velkou rodinou,“ podotkla Lena Nowak. O chvíli později ji doplnil ostravsko-opavský vedoucí společenství fotografů Roman Polách: „V tuto chvíli máme v naší diecézi již třicet členů a další čtyři čekají na vstupní školení,“ zdůraznil s tím, že fotografové spolku působí ve většině děkanátů od Jablunkova až po Jesenicko.

Na vernisáži promluvil také náměstek primátora statutárního města Ostrava Zbyněk Pražák, který udělil výstavě svou záštitu. „Jsem velice rád, že existuje fotografie s duchovní hloubkou. Když se výstavou projdete, tak uvidíte, že mají také velkou uměleckou hodnotu,“ zmínil ve svém pozdravu. Generální vikář Jan Czudek se ve svém příspěvku zamyslel nad trpělivostí. „Fotografa charakterizuje vlastnost trpělivosti. Podobně jako lovec čeká na správný okamžik a je možné, že z tisíce snímků vyjde jen jediný. Myslím, že kus této trpělivosti přechází i na diváky, které výstava upoutá a zastaví se u ní. To není v dnešní době samozřejmost,“ zastavil se generální vikář u tématu roztěkanosti.

Fotografové nedávno absolvovali svou každoroční duchovní obnovu, která se tentokrát konala v Králíkách. Součástí byla i modlitba s pomazáním do služby fotografa. Na tento moment v závěrečném slovu při vernisáži vzpomínala členka společenství Nela Šimová. „Když vycházíme fotit, tak se před každou akcí modlíme. Osobně vnímám službu fotografa jako obohacující. Je krásné dívat se skrze fotografie na lidi, kteří prožívají svůj vztah k Bohu,“ řekla ve svém svědectví. Fotogalerii z vernisáže si můžete prohlédnout ZDE.

Život z víry

image:Image Církev a výzvy přítomnosti
Církev a výzvy přítomnosti Éric de Moulins-Beaufort
image:Image Bůh a armáda
Bůh a armáda Jiří Ignác Laňka, Martin Vaňourek
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Žít s tajemstvím
Žít s tajemstvím Tomáš Halík