Svatá Agáta, mučednice rané církve, kterou podle legendy navštívil svatý Petr

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 2. 2024, 17.27

Církev si každoročně 5. února připomíná svatou Agátu z Katánie, mladou ženu, která zasvětila své panenství Bohu a zemřela mučednickou smrtí během pronásledování křesťanů za vlády římského císaře Decia ve třetím století.

image:Image 51/source/orig/50626_sant-agata-con-la-palma-del-martirio.jpg
Wikimedia Commons

Agáta se narodila kolem roku 230 v Katánii na Sicílii. Stejně jako mnoho žen tehdejší doby se i ona rozhodla zasvětit svůj život Kristu a zůstat pannou. V době Deciova pronásledování se do Agáty zamiloval prokonzul Quintian, sicilský místodržící, který usiloval o její ruku. Ona však jeho četné návrhy neustále odmítala, což prokonzula velmi rozzlobilo, a proto nařídil Agátu zavřít do nevěstince. Ta se však i na tomto místě dokázala vyhnout okolnostem, které by ohrozily slib daný Pánu. Quintian tedy nařídil vystavit Agátu veřejné hanbě, a poté ji nechal brutálně mučit. Běsnící popravčí ji nejprve uřízli prsa. Jedna hagiografická kniha uvádí, že Agáta měla tehdy pronést slova: "Krutý tyrane, cožpak se nestydíš mučit ženský prs, který tě kojil v dětství?".

Podle legendy Agáta hrůzy a krutosti, které na ní byly páchány, zázračně přežila a v noci, kdy silně krvácela, se jí zjevil svatý Petr, který uzdravil její rány a povzbudil ji k vytrvalosti. Za úsvitu, když stráž zjistila, že se žena uzdravila, pokračovali kati v mučení a Agáta zemřela. Bylo to pátého dne druhého měsíce roku 251.

Rok po mučednické smrti svaté Agáty vybuchla na Sicílii sopka Etna. Láva, která se šířila po svazích hory, hrozila zničením celé Katánie. Někteří obyvatelé města, kteří si mladou mučednici pamatovali, začali prosit Agátu o přímluvu, aby Bůh rozzuřenou přírodu zastavil. Masa hořícího kamení a popela, která se začala pohybovat, město jen zázrakem nezasáhla. Jako projev vděčnosti si Katánie zvolila Agátu za svou patronku.

Dodnes věřící prosí svatou Agátu, aby se přimlouvala za ženy, které mají komplikovaný porod nebo problémy s kojením. Vzývají ji také ti, kteří trpí onemocněním prsu. Je považována za ochránkyni žen a patronku zdravotních sester. V liturgické ikonografii bývá svatá Agáta zobrazována s palmou v ruce nebo drží podnos, na němž jsou umístěny její prsy.

Zdroj: CNA

Maria a svatí