Svatováclavské oslavy v roce 2023 v Římě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Domácí
Datum publikace29. 9. 2023, 22.00

U příležitosti oslav svátku hlavního českého patrona svatého Václava zamířili v letošním roce do Říma poutníci z ostravsko-opavské diecéze v čele se svým sídelním biskupem Mons. Martinem Davidem. Společně s nimi přicestoval do Věčného města i pěvecký sbor Ondrášek ze Základní umělecké školy v Novém Jičíně, vedený sbormistrem Josefem Zajíčkem.

image:Image 43/source/orig/42226_384752245-674329371463357-5319144123528399101-n.jpg
Foto: P. Ondřej Talaš

Ve čtvrtek 28. září 2023 u příležitosti svátku sv. Václava předsedal ve Svatopetrské bazilice u oltáře Katedry sv. Petra slavnostní mši svaté ostravsko-opavský sídelní biskup Mons. Martin David, koncelebroval arcibiskup Mons. Giuseppe Leanza spolu s kněžími Papežské koleje Nepomucenum v čele s rektorem P. Romanem Czudkem a s dalšími českými kněžími pobývajícími v Římě a okolí.

Bohoslužby se účastnili nejen čeští poutníci a krajané, ale i zástupci Svatého stolce a místního diplomatického sboru. Hudební doprovod mše svaté zajistil opět pěvecký sbor Ondrášek ZUŠ Nový Jičín pod vedením sbormistra Josefa Zajíčka. Po mši svaté se všichni účastníci jako obvykle zapojili do procesí k svatováclavskému oltáři baziliky, kde se společně pomodlili za vlast a zazpívali starobylý chorál Svatý Václave.

Ve večerních hodinách téhož dne se konalo ještě svatováclavské setkání poutníků a krajanů, pořádané v prostorách Poutního domu Velehrad Velvyslanectvím ČR při Svatém stolci ve spolupráci s Papežskou kolejí Nepomucenum a Velvyslanectvím ČR v Itálii. Kromě svátku našeho patrona bylo takto připomenuto i výročí založení Poutního domu Velehrad. Právě před 55 lety, 28. 9. 1968, Svatý stolec schválil statut „Českého náboženského střediska Velehrad“. Jeho zakladatel, kardinál Josef Beran, v té době pobývající v nuceném exilu v Římě, jej již tehdy zamýšlel jako trvalý domov a místo setkávání českých katolických věřících a krajanů.

Na tomto setkání, konaném v již neformální, přátelské atmosféře, sbor Ondrášek zazpíval české a moravské lidové písně. Následné typicky české občerstvení uzavřelo letošní svatováclavské oslavy v Římě.

Zdroj: Velvyslanectví ČR při Svatém stolci

Život z víry Maria a svatí Biskupové