Dnes, 9. července, si katolická církev připomíná památku sv. Augustina Zhao Ronga a druhů, mučedníků, kteří v Číně položili život za víru. Skupinu čínských mučedníků svatořečil papež Jan Pavel II. dne 1. října 2000. Mezi nimi byli čínští laici i duchovní, muži, ženy, děti, a také evropští misionáři – například členové dominikánského řádu.
František Fernandez de Capillas – první dominikánský mučedník Číny
Za předchůdce všech se považuje František Fernandez de Capillas, dominikánský misionář, který byl v Číně umučen už v roce 1648. Jeho svědectví inspirovalo další bratry, aby vyrazili na Dálný východ.
Biskup Petr Sans I Jordá
Petr Sans i Jordá (1680–1747), Španěl a dominikán, působil od roku 1712 v čínské provincii Fu-ťien. Vedl misie, podporoval třetí řád sv. Dominika a organizoval pomoc chudým. Po vypuknutí pronásledování byl tajně vysvěcen na biskupa a pokračoval v misii navzdory nebezpečí.
V roce 1746 byl zatčen spolu s dalšími dominikány – Františkem Serranem, Jáchymem Royem, Janem Alcoberem a Františkem Díazem del Rincónem. Byl umučen 26. května 1747 v Pekingu. Jeho ostatky byly později přeneseny na Filipíny. V martyrologiu je připomínán společně s Jáchymem Royem, umučeným 28. října 1748.
Kněz Augustin Zhao Rong
Augustin Zhao Rong, původně čínský voják, byl dojat svědectvím křesťanských vězňů, přijal víru a stal se knězem. V roce 1815 byl pro svou pastorační činnost zatčen a 21. března umučen.
Zdroj: Catholica