Dnes, 16. května, slavíme svátek svatého Jana Nepomuckého, jednoho z nejvýznamnějších českých světců a patrona zpovědníků. Jeho věrnost církvi a mlčenlivosti ho stála život – stal se mučedníkem pravdy, který dle legendy i přes kruté mučení odmítl prozradit zpovědní tajemství.
Jan se narodil kolem roku 1345 v Pomuku u Plzně (dnes Nepomuk) v rodině soudce. Vzdělání získal nejprve u cisterciáků, poté na pražské univerzitě a nakonec na univerzitě v Padově, kde dosáhl doktorátu z církevního práva. Po návratu působil jako kanovník a stal se blízkým spolupracovníkem pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Pro své schopnosti, charakter i věrnost církvi byl v roce 1389 jmenován generálním vikářem pražské arcidiecéze. Současně spravoval rozsáhlý církevní okrsek jako žatecký arcijáhen.
Ve své době čelil Jan dramatickému konfliktu mezi světskou a církevní mocí. Král Václav IV., syn Karla IV., byl známý svou nestálostí a byl obklopen intrikány. Snažil se omezit pravomoci arcibiskupa, a to i tím, že plánoval zřízení nového biskupství v Kladrubech. Tento plán však překazila rychlá volba nového opata, kterou Jan z Pomuku potvrdil – čímž se stal nepohodlným svědkem a překážkou králových záměrů.
Po sérii vyhrocených událostí byl Jan dne 20. března 1393 zatčen, brutálně mučen a nakonec zabit. Podle legend i některých historických náznaků si král přál od Jana vynutit zpovědní tajemství své manželky královny Žofie. Jan však mlčel – a právě za toto mlčení a věrnost své kněžské službě byl umučen. Jeho tělo bylo ve večerních hodinách vhozeno z Karlova mostu do Vltavy.
O necelý měsíc později, 17. dubna, bylo jeho tělo nalezeno se světelnými jevy kolem hlavy – pět hvězd, které se staly symbolem jeho svatosti. Už v dubnu 1393 jej jeho nadřízený, arcibiskup Jan z Jenštejna, označil za mučedníka.
Janova věrnost se podle tradice zrcadlí i v relikvii jeho jazyka. Když byl v roce 1719 exhumován, z lebky vypadla zachovalá organická hmota, která se později červeně zbarvila. Moderní výzkum potvrdil, že šlo o část mozkové tkáně, avšak jazyk jako symbol mlčení a neústupnosti zůstal součástí ikonografie světce.
Blahořečen byl v roce 1721, svatořečen o osm let později papežem Benediktem XIII. Jeho socha se stala jedním z nejčastějších prvků barokní zbožnosti – nejen v českých zemích, ale po celém světě. Je patronem zpovědníků, stavitelů mostů nebo lodníků.
Zdroj: Catholica