Dnes, 21. května, si církev připomíná svatého Kryštofa Magallanese a 24 dalších mužů – kněží i laiků, kteří byli v Mexiku v první polovině 20. století popraveni kvůli své víře.
Kryštof Magallanes Jara se narodil v roce 1869 v Totatiche v mexickém státě Jalisco. Pocházel z chudé rolnické rodiny, do svých devatenácti let pracoval na poli. Poté vstoupil do semináře v Guadalajaře a v roce 1899 byl vysvěcen na kněze. Působil jako kaplan, pedagog, organizátor katechezí i duchovní správce ve svém rodném městě, kde zůstal až do své smrti.
V roce 1926 začal v Mexiku platit tzv. Callesův zákon, který výrazně omezil náboženskou svobodu a přispěl k rozsáhlému pronásledování katolíků. Stovky kněží byly uvězněny nebo donuceny k emigraci, mnoho kostelů bylo zavřeno. V některých oblastech země se věřící chopili zbraní – konflikt je známý jako válka cristerů.
P. Magallanes se do ozbrojeného odporu nezapojil, ale kvůli své kněžské službě byl v květnu 1927 zatčen. Při cestě na náboženskou slavnost byl zadržen a obviněn ze spiknutí proti vládě. Spolu se svým vikářem Agustinem Calocou byl po několika dnech bez soudu popraven.
Jeho poslední slova před popravou byla: „Jsem a umírám nevinný, ze srdce odpouštím původcům své smrti a prosím Boha, aby má krev posloužila k míru nejednotných Mexičanů.“
Svědectví o jeho smrti zachycuje i film Cristiada z roku 2012.
Svatý Jan Pavel II. kanonizoval Kryštofa Magallanese, Agustina Calocu a dalších 23 mexických mučedníků – převážně kněží, ale i tři laiky – 21. května 2000.
Seznam dalších svatořečených:
Roman Adame Rosales
Rodrigo Aguilar Aleman
Luis Batis Sainz
Mateo Correa Magallanes
Pedro de Jesús Maldonado Lucero
Manuel Morales (laik)
David Roldán Lara (laik)
a další. Všichni byli zabiti v souvislosti s proticírkevními opatřeními mexické vlády v letech 1926–1929.
Zdroj: Aciprensa