Lupa
Obsah Obsah
Portál

Svatý Pankrác, patron prvokomunikantů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace12. 5. 2025, 9.27
TiskTisk

12. květen patří svatému Pankráci, mučedníkovi, který i přes svůj nízký věk zanechal hluboký otisk v křesťanské paměti. Jeho příběh je svědectvím o víře, odvaze a ochotě položit život za Krista.

image:Image 72/source/orig/71127_saint-pancratius-santa-maria-del-pi-barcelona-2014.jpg
Wikimedia Commons

Pankrác se podle tradice narodil ve Frýgii, na území dnešního Turecka. Po smrti rodičů se ho ujal strýc Dionysius, který ho později přivedl do Říma – jednak kvůli dědictví, jednak za účelem lepšího vzdělání. Ubytovali se na římském pahorku Caelius, poblíž místa, kde se scházeli první křesťané s papežem sv. Marcelinem. Zvědavost na víru, která navzdory tvrdému pronásledování formovala lidi k dobrému životu, je přivedla k rozhodnutí stát se křesťany. Sami přijali křest z rukou papeže.

Dionysius však brzy zemřel a mladý Pankrác se rozhodl svůj majetek využít k pomoci křesťanům, zejména těm trpícím. Brzy byl i on zatčen. Traduje se, že kvůli jeho nízkému věku (bylo mu zhruba čtrnáct let) byl výslechu osobně přítomen císař. Ten se snažil chlapce přesvědčit, aby se své víry vzdal. Pankrác však s rozhodností odpověděl: „Stal jsem se křesťanem z přesvědčení a zůstanu jím až do smrti.“ Za tuto statečnou odpověď byl odsouzen ke stětí mečem. Zemřel jako mučedník kolem roku 304.

Jeho odvaha udivila i pohany, kteří podle tradice říkali: „Hle, i děti opovrhují bohy.“ Jeho tělo tajně pohřbila zbožná žena jménem Oktavilla, a později nad jeho hrobem nechal papež Symmachus postavit baziliku.

K Pankrácovu hrobu se váže i legenda o křivopřísežníkovi, jemuž po falešné přísaze ochrnula pravá ruka a následně zemřel. Právě proto se sv. Pankrác stal ochráncem těch, kdo skládají přísahu – a přísahy u jeho hrobu byly považovány za zvlášť závazné. Také se zde odkládala bílá roucha novokřtěnců na Bílou sobotu jako veřejné vyznání víry.

V Itálii se sv. Pankrác stal patronem mládeže a jeho úcta se rozšířila do celé Evropy. Lidé ho však nejčastěji znají jako jednoho z tzv. „ledových mužů“, společně se sv. Servácem a sv. Bonifácem.

Na obrazech bývá sv. Pankrác zobrazován v rytířské zbroji – jako symbol rytířské statečnosti, ale i duchovní výzbroje, kterou popisuje svatý Pavel v listu Efesanům (Ef 6,13–17). Právě touto duchovní zbrojí byl vyzbrojen i Pankrác, když se s vírou postavil pohanskému císaři – a obstál.

Zdroj: Catholica

Focusy

Maria a svatí

Mohlo by vás zajímat

image:Image Chvalte a dobrořečte
Chvalte a dobrořečte
Cena: 62 Kč
image:Image Svatý Václav
Svatý Václav Oldřich Selucký
Cena: 224 Kč
image:Image Carlo Acutis
Carlo Acutis Camille W. de Prévaux, Fabrizio Russo
Cena: 296 Kč
image:Image Ti naši v nebi
Ti naši v nebi Marek Dunda, Ondřej P. Vaněček, Pavel Zahradníček
Cena: 30 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou