Těšínská slavnost sv. Melichara Grodeckého: Překračovat hranice farnosti i vlastní víry

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace5. 9. 2023, 12.12

V neděli 3. září kráčel biskup Martin spolu s poutníky a ostatky sv. Melichara Grodeckého z české strany hranice do polského Cieszyna. S modlitbou na rtech nesli poselství víry, která překračuje hranice.

image:Image 41/source/orig/40149_26680_0_grodecky_petr.jpg
Foto: Petr Nowak, Člověk a Víra

Směr putování se každý rok střídá. Letos nesli ostatky těšínského rodáka sv. Melichara poutníci z Česka. Nejprve se v 15 hodin spolu s biskupem Martinem pomodlili v českotěšínském farním kostele korunku k Božímu milosrdenství a potom se vydali na cestu. V čele průvodu šli členové a členky různých společenství – Čestné stráže Nejsvětějšího Srdce Pána Ježíše, Fatimského apoštolátu a Modliteb matek.

Cesta na hranici byla tentokrát o něco delší. Kvůli opravám Zamkowe ulice v Polsku museli poutníci ke vzdálenějšímu mostu přes Olši. Tam už na procesí z Česka vyhlíželi polští sousedé včele se třemi biskupy – diecézním biskupem bielsko-żywiecké diecéze Mons. Romanem Pindelem, jeho pomocným biskupem Mons. Piotrem Gregrem a těšínským rodákem, biskupem ve Středoafrické republice, Mons. Tadeuszem Kusym, OFM. Díky přítomnosti rodáka, který slouží na misiích, měla prosba za mír ještě další rozměr. Středoafrická republika je totiž sužována násilnostmi.

Setkání na mostě. Foto: Petr Nowak / Člověk a Víra

Na začátku společné mše svaté v cieszynském kostele sv. Máří Magdalény přivítal biskup Roman biskupa Martina Davida, který se jen před pár dny ujal úřadu: „Moc nás všechny těší, že jsi k nám připutoval jako diecézní biskup. Vzpomínáme zde i na tvého předchůdce: biskupa Františka,“ prohlásil na začátku mše svaté biskup Pindel.

Biskup Martin David začal svou promluvu obrazem lidí, jejichž víra a náboženský život končí na hranici vlastní farnosti, města, příp. státu. Tomuto pokušení účastníci těšínské poutě odolávají tím, že sami hranici přechází. Hranice víry se ale podle biskupa nachází ještě někde jinde než na zeměpisné mapě. „Ukazuje nám to dnešní evangelium, ve kterém Ježíš začíná připravovat učedníky na své utrpení. Do té chvíle se pro apoštoly vše vyvíjelo tak slibně: byli blízko zázrakům, uzdravování, sycení davu. Sláva Ježíše a jeho blízkých rostla. Učedníci z toho měli radost a očekávání byla velká,“ podotkl biskup Martin. Do toho ale Ježíš začíná mluvit o svém utrpení a smrti. Petr reaguje emotivně slovy: „To se ti nikdy nesmí stát!“ Právě zde podle biskupa apoštol Petr narazil na meze své víry. „Hranice naší víry často objevujeme tehdy, když máme pro víru přinést nějakou oběť, pocítit ztrátu. Říkáme, že to po nás přece Ježíš nemůže chtít!“

Biskup zakončil promluvu modlitbou: „Pane Ježíši Kriste, dej, ať naše víra začíná a končí vždycky u tebe. Tvoje láska k nám nezná hranice, ty jsi pro nás trpěl a vstal z mrtvých. A my ve spojení s tebou můžeme dojít do radosti bez konce. Do radosti nebeského království, do kterého přišli také sv. Melichar Grodecký, Štefan Pongrác a Marek Križin – košičtí mučedníci.“

Celá fotogalerie ZDE.

Život z víry Biskupové

image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh