Ukrajina žádá Vatikán o pomoc v kauze deportovaných dětí

Autor: Johana Bronková Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 2. 2023, 11.34

Skupina ukrajinských poslanců přijela do Říma, aby požádala Svatý stolec o zprostředkování v kauze ukrajinských dětí deportovaných z Ukrajiny do Ruska. Podle vládních údajů postihl tento osud více než 16 tisíc nezletilých. Mnoho z nich bylo předáno ruským rodinám k adopci. Jiné byly poslány do speciálních táborů na Krymu a v ruském vnitrozemí, kde jsou převychovávány.

image:Image 25/source/orig/24516_vanoce-novy-rok-bezova-facebook-uvodni-foto-1.png

V úterý 21. února přijal zástupce ukrajinského parlamentu ve Vatikánu státní sekretář kardinál Pietro Parolin a šéf papežské diplomacie arcibiskup Paul Gallagher. Poté se večer na ukrajinském velvyslanectví setkali s novináři. Jak uvedli, počítají s pomocí Svatého stolce, neboť mediace vatikánské diplomacie se již osvědčila při výměně vězňů. Podle slov prezidenta Zelenského se od 4. února z ruského zajetí vrátilo 1 762 Ukrajinců.

Ukrajinští poslanci poukazují na to, že Rusko se neřídí mezinárodním právem a dohodami, takže se na ně nelze odvolávat při výměně zajatců ani při případné repatriaci ukrajinských dětí. V takové situaci je účinná pouze intervence vlivných představitelů nebo mezinárodních organizací, jako je papež a Vatikán. Jsme přesvědčeni, že apel Svatého otce by mohl napomoci k návratu deportovaných dětí do jejich domovů. Počítá se každý den, odkládat rozhodnutí a činy znamená zvyšovat počet obětí," řekl Sergej Labaziuk.

Ukrajinští poslanci se ve Vatikánu také přimlouvali za návštěvu papeže v Kyjevě. Její podmiňování návštěvou Moskvy podle jejich názoru není vhodným řešením.

Válka na Ukrajině

image:Image Kronika Čechů
Kronika Čechů Kosmas letopisec
image:Image Mých prvých šedesát let v Tovaryšstvu Ježíšovu