Ukrajinský ministr zahraničí: Papežovy slzy a slova pro nás hodně znamenají

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 12. 2022, 11.14

Po nečekaných slzách papeže Františka, když se modlil za Ukrajinu, řekl ministr zahraničí této země Dmytro Kuleba v rozhovoru pro Vatican News, že papež nabízí onen tak potřebný symbol duchovní podpory. Dodal, že čas pro mírové rozhovory s Ruskem ještě nenastal.

image:Image 21/source/orig/20760_kuleba.jpg
Foto: Wikimedia Commons

"Jeho soucit pro nás hodně znamená, míří přímo k srdcím Ukrajinců a my se samozřejmě těšíme na jeho návštěvu." Tento komentář nabídl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba serveru Vatican News v souvislosti s veřejným vyjádřením emocí papeže Františka při modlitbě na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie 8. prosince pod Španělskými schody v Římě. Když papež přinesl k nohám Panny Marie utrpení ukrajinského lidu, přerušil na několik okamžiků svá slova a tiše se rozplakal.

Možná návštěva papeže

D. Kuleba, který je ve funkci od roku 2020, se v kanceláři ministerstva zahraničí v Kyjevě setkal se skupinou novinářů, kteří od 4. prosince cestují s velvyslanectvími Polska a Ukrajiny při Svatém stolci. Ministr odpověděl na jejich otázky počínaje možností návštěvy papeže na Ukrajině, kterou František vždy nazývá "mučeným národem". "Má zde mnoho stoupenců v římskokatolické církvi a v řeckokatolické církvi, ale i mimo ni, kteří by papežovu návštěvu uvítali, včetně mnohem širší části ukrajinské společnosti, nejen těch, kteří patří k řeckokatolické církvi, protože je symbolem soucitu a duchovní podpory," řekl P. Kuleba.  Dodal, že v některých případech nerozuměl papežovým názorům na probíhající válku, ale pochválil ho "za jeho pochopení", které je podle něj výsledkem "mnoha rozhovorů s lidmi". "Nenechal se ovlivnit koncepcemi, které nefungují a neodpovídají realitě, ale vždy je odhodlán hledat pravdu," dodal.

Vztahy se Svatým stolcem

Kuleba poté připomněl své setkání se svým vatikánským protějškem, arcibiskupem Paulem Richardem Gallagherem, sekretářem pro vztahy se státy, na 29. zasedání Rady ministrů a OBSE v polské Lodži na začátku prosince: "Vedli jsme velmi intenzivní rozhovor o dvoustranných vztazích mezi Ukrajinou a Svatým stolcem," řekl. "Otázky související s válkou mají nejvyšší prioritu." A zopakoval svůj závazek, že chce s Vatikánem spolupracovat na dosažení míru. Ministr se také snažil objasnit několik otázek, kterým je třeba se vyhnout, a označil je za "chyby", které mohou vést k falešným narativům. Zmínil pojem "bratrství" mezi Rusy a Ukrajinci a uvedl, že "musíme mít vždy na paměti, že Rusko je agresor a Ukrajina je obětí agrese".

Papežova výzva po modlitbě Anděl Páně 2. října

Ukrajinský ministr zahraničí uvedl, že zvláště oceňuje, že papež František věnoval celou modlitbu Anděl Páně 2. října válce a apeloval na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby válku co nejdříve ukončil. Nicméně skutečnost, že papež současně vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby byl otevřen serióznímu mírovému návrhu, může podle ukrajinského ministra vyvolat pochybnosti o tom, zda je Zelenskyj míru otevřen. Dodal, že "seriózní mírový návrh" je "založen na územní celistvosti Ukrajiny".

Náboženská napětí

V rozhovoru se pak věnoval "velkým rozkolům", které invaze na Ukrajinu způsobila v náboženských sférách obou zemí, a to jak mezi katolíky a pravoslavnými křesťany, tak mezi židy a muslimy. Kuleba znovu zdůraznil velký přínos vhledu a podpory, kterou může lidem v tak dramatické době nabídnout samotná víra: "Perspektivy jednotlivých vyznání jsou především v tom, aby lidi utěšily, aby jim duchovně pomohly," řekl. "Je faktem, že většina lidí se obrací k Bohu jen v těžkých chvílích, ale když se vše daří, na Boha zapomínají. Nyní je ve společnosti větší potřeba duchovní pomoci." Řekl, že je "nepřijatelné", aby kněží žehnali válce, a vyzval k větší koordinaci, "aby byli lidé schopni utěšovat a povzbuzovat ty, kteří trpí".

'Teď není čas na zprostředkování'

Když přešel k tématu mírových rozhovorů, ministr Kuleba řekl, že válka "rozvrátila mnoho základů světového politického řádu". K různým nabídkám na zprostředkování mezi Ruskem a Ukrajinou od 24. února  uvedl:  "Smutnou pravdou je, že čas pro široké zprostředkování ještě nenastal." Jako příklad uvedl přibližně "stovku raket vypálených každý týden za účelem zničení infrastruktury", stejně jako vojáky, kteří nadále přijíždějí do oblasti Donbasu, a násilí páchané na civilním obyvatelstvu. "Všechny tyto věci se nedělají, když se hledá mírové řešení," řekl. "Den velkého zprostředkování přijde, ale k naší velké lítosti tam ještě nejsme".

Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František