Úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na červenec 2023

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 7. 2023, 8.00

Úmysl papeže Františka na měsíc červenec je za prohloubení života z eucharistie: Modleme se, aby se slavení eucharistie katolíkům stalo středem jejich života, hluboce proměňovalo lidské vztahy a otevíralo je setkání s Bohem a všechny jejich sestry a bratry.

image:Image 37/source/orig/36032_z620808.jpg
Foto: Josef Polehňa, ČaV

„Klanět se znamená setkávat se s Ježíšem bez seznamu požadavků, ale s jediným přáním, totiž přebývat s ním. Znamená to objevit, že radost a pokoj rostou chválou a díkůvzdáním. Když se klaníme, umožňujeme Ježíši, aby nás uzdravil a změnil. Adorací dáváme Pánu možnost, aby nás proměnil svojí láskou, osvítil naše temnoty, dal nám sílu ve slabosti a odvahu ve zkouškách. Klanět se znamená jít k podstatě. Je to cesta k tomu, abychom se podrobili doslova detoxikaci od spousty zbytečností a závislostí, jež umrtvují srdce a ohlupují mysl. Osvojujeme si klanění, když se odmítáme klanět tomu, čemu se klanět nemáme: bůžku peněz, konzumu, rozkoše, úspěchu a svému já povýšenému na bůžka. Klanět se znamená umenšit se před tváří Nejvyššího, abychom před ním objevili, že život je veliký nikoli jměním, nýbrž milováním. Klanění je opětovný objev, že jsme bratři a sestry tváří v tvář mysteriu lásky, jež přemáhá každý odstup; je to čerpání dobra u pramene a nalezení odvahy sbližovat se s druhými v blízkém Bohu. Klanět se znamená umět mlčet před božským Slovem, abychom se naučili říkat slova, která nezraňují, nýbrž těší.“ (papež František)

Národní úmysl: Za manžele

Modleme se za manžele, aby společně strávený čas dovolených a prázdnin prohloubil jejich vzájemnou úctu a věrnost.

Potřebujeme odpočinek, změnu, zábavu, abychom načerpali potřebné síly a doplnili ty stránky naší osobnosti, které jednostranná práce nechává ladem. Doba a druh odpočinku závisí na činnosti jednotlivce, jeho síle i okolnostech. Zdá se to snadné, ale ve skutečnosti i odpočívat je velké umění. Mnoho lidí se vrací z dovolené unavenější než z práce. Máme si vybírat takové záliby, aby posílily tělesné zdraví, obohacovaly naše vzdělání, utužovaly rodinné a přátelské vztahy, prohlubovaly náš náboženský život. Pro manžele, jak zkušenost učí, se může stát dovolená časem nových pokušení. Zvláště na dovolené se musí mít na pozoru „před přehnanou starostí o osobní prostor autonomie a odpočinek, což vede k prožívání vlastního životního poslání jako pouhého přívěsku, který jako by nebyl součástí vlastní identity“ (papež František). I na dovolené zůstávají manželé poslaní k sobě navzájem, aby si pomáhali vykořeňovat svá drobná či větší sobectví.

Papež František Apoštolát modlitby

image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image Laudate Deum